Gündem Haberleri

  Hesaplar ondan

  Özgür EKŞİ / ANKARA
  09.08.2006 - 00:03 | Son Güncelleme:

  Petrol milyarderi Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın, yarım milyon doları bulacak konaklama masraflarını ev sahibi Türkiye ödeyecek. Türkiye’ye 7 uçakta 300 kişi getiren Kral Abdullah için Ankara’da Swissotel, Hilton ve Sheraton otellerinde odalar ayrıldı.

  Kralın kalacağı Swissotel’de 115 oda ayrılırken yalnızca oda maliyetinin 60 bin doları geçeceği, konaklama masraflarıyla beraber bir gecelik maliyetin 100 bin doları bulacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, Sheraton ve Hilton’daki masrafların da yaklaşık miktarda olacağı tahmininde bulunuyorlar.

  ÇIRAĞAN’DA 284 ODA

  Kralın ziyareti için İstanbul’daki Çırağan Oteli’nin 11’i "Saray Suiti" 284 odası kapatıldı. Kralın kalacağı "Grand Sultan Suit"in geceliği 20 bin dolar, kralın yakın yardımcısının kalacağı "Sultan Suit"in fiyatı ise 15 bin dolar. Dışişleri Bakanlığı, Kral’ın buradaki masraflarını da resmi ziyaret çerçevesinde karşılayacak. Konaklama sona ermeden maliyet hesabı yapmaktan kaçınan otel yetkilileri ise faturanın 200 bin doları aşmasını bekliyorlar.

  Kral Abdullah’ın kalacağı yerde herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmaması için odalar bir hafta öncesinden kapattırıldı. Odalarda bu süre içinde Kral Abdullah’ın ihtiyaçlarına göre gerekli düzenlemeler yapıldı ve güvenlik önlemi olarak kontrolden geçirildi. Kral Abdullah’ın bu isteği resmi ziyaret programına dahil olmadığı için bu dönemin faturasını Suudi Arabistan ödeyecek.

  Kral’a havada Bush koruması

  SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud’u getiren ve "1 A" olarak adlandırılan özel uçağı Boeing 747-400, Türkiye hava sahasına girdikten sonra, aynen ABD Başkanı George W. Bush’un Türkiye’ye gelişinde "Airforce 1"i gibi "F-16 kalkanı" ile havada korumaya alındı. Akıncı Hava Üssü’nden kalkan dört F-16 uçağı ikişerli olarak ön ve arka koldan uçağı koruma altına aldı. Kralın uçağına yabancı bir cismin yaklaşıp, yaklaşmadığını radardan kontrol eden F-16’lar, uçak Esenboğa Havaalanı’na teker koyduktan sonra üslerine geri döndü.

  Adaşını Sezer’in limuziniyle götürdü

  Volkan YILDIRIM

  Kral Abdullah, özel uçağından iner inmez Cumhurbaşkanlığı’na ait limuzin Mercedes’e binerek, doğrudan resmi karşılama töreninin yapılacağı Çankaya Köşkü’ne gitti. Kral Abdullah makam aracına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Türkçe-Arapça tercümanını da aldı. Kral Abdullah’ın yakın koruma görevini ise Cumhurbaşkanlığı korumaları üstlendi. Limuzinin önünde Cumhurbaşkanlığının denizci yaveri yer aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı