Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hesaba reklam arası

Tam da reklamın girmediği yer kalmadığını düşünüyordum ki, bakir kalmış son mecraya da ilan verildi. Artık hesaba da reklam alınıyor.

Bir restoran ya da kafeye gittiniz, yediniz içtiniz, sıra hesabı ödemeye geldi. Masaya gelen kutuyu bir açıyorsunuz, içinde reklam oynuyor.
Fikrin sahibi Cem Stamati ile Enis Yangın. Cem Stamati’yi belki Seferad grusundan hatırlarsınız; grubun kurucularından ve bas gitarcısıydı. Enis Yangın da kuzeni.
Aynı zamanda 10 yıllık reklamcı olan Stamati, alternatif ve Türkiye’de ilk olabilecek bir mecra üzerinde düşünürken gelmiş fikir aklına. Bilgisayar mühendisi Enis Yangın, bu fikrin uygulayıcısı.
İkili en çok hesap kutusu üzerinde çalışmış. Kapağına küçük bir LED ekran yerleşeceğinden, sağlam ama hafif olması gerekiyormuş. Her açılışında, reklam filmi baştan başlıyor. Bu arada kutuların adı ad.d.Box.
Ben yeni fark ettim ama 6 aydır İstanbul’daki bazı mekanlarda bu kutulardan var. Günaydın Et Restoranları, Bebek Koru Cafe, Aşşk Cafe, Chocolate, Tribeca, Casita, Kafepi, Fincan, Polonez Şarküteri, Osmani ve Harvard Cafe gibi. Ama her mekana ayrı kutu yapılıyor, üzerinde adı mekanın yazıyor. Siz hesabı isteyene kadar kutu şarjda duruyor, hesap istenince prizden çıkarılıp getiriliyor.
Söylendiğine göre müşteriler reklamlı kutulardan memnunmuş. Hatta daha fazla bahşiş bıraktıkları oluyormuş.
Her mekanda ayrı reklam filmleri göstermek mümkün. Hatta aynı mekanın farklı şubelerinde bile farklı filmler gösterilebiliyor. Bugüne kadar Garanti Bankası, Digitürk, Mey İçki, Arkon Kozmetik, Laselle Moda Akademisi reklam vermiş. Laselle Moda Akademisi sadece Kuruçeşme ve Nişantaşı’ndaki hesap kutularında görünmek istemiş.
Bu uygulama yüzünden bir adet daha değişecek kesin; eskiden hesap geldi mi ödeyen masadaki diğer kişilerden kutuyu saklardı, şimdi açıp göstermek zorunda kalacak.

HAFTANIN SİTESİ
Başka nerede bulacaksınız


Bywonderland, tasarımıyla bile kendine çeken bir site. Pamuk helva tadında, retro bir görüntüsü var. İngiltere, Amerika ve Japonya’dan ithal edilen ürünler satılıyor. Hepsi ortak bir zevki yansıtıyor. Yani ürünlerden birini beğenirseniz, muhtemelen hepsini beğenirsiniz. Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti var. Ürünleri Daha İyi Müzik, Küçük Mutluluklar, Hediye başlıkları altında toplamışlar. Hepsi ufak tefek ama gönülçelen parçalar. www.bywonderland.com

VİTRİNDE GÖRDÜM
Geleneksel indirim başlıyor

Sezonda sadece bir kez yapılan DKNY Büyük İndirimi, markanın tüm mağazalarında ardı ardına üç Pazar devam edecek. Geçmiş sezon ürünlerinde yüzde 60-85 arası indirim var. 6-7 taksit avantajı da sunuluyor. Takvim şöyle:
14-15 Mayıs Cumartesi-Pazar Suadiye
22 Mayıs Pazar Nişantaşı
29 Mayıs Pazar İstinye Park

AVM’LERDE NELER OLUYOR

Lüks araçla eve servis

İstanbul’daki A Plus Ataköy AVM, ziyaretçilerine evlerine kadar eşlik ediyor. “Evinize bırakmamızı ister misiniz?” projesi, aynı gün içerisinde 500 lira ve üzeri alışveriş yapan tüm ziyaretçilerinin, ücretsiz olarak Volvo araçlar ve özel şoförleri ile evlerine kadar bırakılmasını içeriyor. 6 Mayıs-6 Haziran, 1 Ağustos-1 Eylül, 1 Aralık-31 Aralık tarihleri arasında pazartesi hariç haftanın her günü 12:00 22:00 saatleri arasında yararlanabilirsiniz.

Streetball turnuvası

Çorlu’daki Orion AVM, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı Streetball Turnuvası düzenleyerek kutluyor. Çorlu Belediyesi ile birlikte düzenlenen turnuva için Türkiye’nin tek basketbol akrobasi gösteri grubu Karizma Show ekibi de AVM’ye geliyor. 16-19 Mayıs arasında dört gün sürecek turnuva sonunda kazanan takımlara 5 bin lira değerinde ödül verilecek. Başvurular yarın akşam sona erecek.
X