Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Herşeyi satacak iddiası

  Hürriyet Haber
  08 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 1998 - 00:01

  Orhan Aslıtürk'ün gözaltına alınmasının ardından bir ihbar mektubu çıktı. Vergi borcu olduğu da öğrenilen Aslıtürk'ün, Türkiye'deki mal varlığını satıp parayla kaçacağı iddia ediliyor. Savcının serbest bıraktığı Aslıtürk, eşinin de mutlaka döneceğini öne sürdü.

  Fransa'dan Türkiye'ye dönüşünde hiçbir sorunla karşılaşmayan Orhan Aslıtürk'ün, önceki gün Anadoluhisarı'ndaki evinde gözaltına alınmasına bir ihbar mektubunun neden olduğu ortaya çıktı.

  Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne gönderilen ihbar mektubunda, Orhan Aslıtürk'ün, Türkiye'deki mal varlığını satıp, Fransa'da yatırım yapmak için parayı yurtdışına kaçıracağına dair bilgilerin yeraldığı öğrenildi. Önceki gün gözaltına alınan Orhan Aslıtürk, dün sevkedildiği Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifadesini alan Savcı Mehmet Koçum tarafından 16.45'te serbest bırakıldı.

  Pazar gecesini Organize Suçlar Şubesi'nde geçiren Aslıtürk'ün, nezarete girmemek için uzun süre dil döktüğü öne sürüldü. Aslıtürk'ün sorgulaması, avukatları gözetiminde gerçekleşti. Aslıtürk'ün sorgusu sırasında, Türkiye'deki mal varlığını satmasının sözkonusu olmadığını söylediği, ‘‘Ülkeme yeni ortaklıklar kurmak için geldim’’ dediği bildirildi. Aslıtürk, Nice'te yakalanan Alattin Çakıcı ile Marsilya Limanı'nda bir gemide buluştukları yönündeki iddiaları da yalanlayarak ‘‘Hayatım boyunca Alattin Çakıcı'yı hiç tanımadım’’ dedi. Aslıtürk'e, gıyabi tutuklama kararıyla aranan eşi Gülay Aslıtürk hakkında soruların da yöneltildiği öğrenildi.

  PASAPORTU POLİSTE

  Eşi Gülay Aslıtürk'ün, zamanı gelince Türkiye'ye mutlaka döneceğini de vurgulayan Orhan Aslıtürk, bazı konulardan dolayı belli bir süre Türkiye'ye gelmemesi gereken eşini bu konuda desteklediğini söyledi. Orhan Aslıtürk, Beykoz Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınıp serbest bırakıldıktan sonra, gazetecilerin yönelttiği ‘Niçin gözaltına alındınız?’ sorusunu ‘‘Asılsız iddialar ve hakkımdaki asılsız haberler nedeniyle buradayım’’ diye yanıtladı. Pasaportuna polis tarafından el konulan Orhan Aslıtürk, vergi borçları nedeniyle hakkında tahdit bulunduğunu da belirterek ‘‘Ne kadar vergi borcum olduğunu bilmiyorum. Öğrenip gerekeni yapacağız. Daha önce de 19 kez hakkımda tahdit kondu. Hepsini hallettik. İddia edildiği gibi karşılıksız çekten hakkımda açılmış dava yok. Çünkü çekim yok’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı