« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herşey para değil

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Juventus ile anlaşamayan yıldız futbolcu, ‘‘Vizyonlar, bakış açıları farklı. Ben sadece parayı düşünen bir insan değilim’’ dedi. Hakan, futbolu bırakmadığını vurgularken, ‘‘Hocam ve yöneticilerle de karşılıklı oturup görüşeceğiz’’ diye konuştu.

<ı>Profesyonel oldum

Juventus'a transferi yılan hikayesine dönen ve günler süren görüşmelerin ardından Juventus ile anlaşamayan Hakan Şükür, içini Hürriyet'e döktü: ‘‘Bu uzun transfer pazarlığından ve bu sonuçtan dolayı hiç üzgün değilim. Burada yaşadıklarım bana ve kariyerime çok şeyler kazandı. Gerçek anlamda şimdi profesyonel oldum diyebilirim.’’

<ı>Kimse suçlanmamalı

ÊJuventus'ta forma giymesi halinde, bir Türk olarak oynayacağını, bunun da Türk futboluna çok şeyler kazandıracağını söyleyen Hakan Şükür şöyle devam etti: ‘‘İş bu noktaya vardıktan sonra kimseyi suçlamamak gerek. Belki ben hata yaptım, belki başkaları. Ancak menajerlerimin bu transferin yatmasına neden olduğunu söylemek doğru olmaz.

<ı>Kafamdaki soru...

Onların yaptığı tamamiyle profesyonel bir görevdi. Bu menajerler sezon başında Avrupa'nın bir çok ünlü kulübünden bana transfer teklifi getirdiler. O dönemde kulübe bonservisim için önerilen para 17 milyon dolardı. O zaman bu paraya hayır diyen yöneticilerin, daha sonra Juventus'un 12 milyon dolarlık teklifine evet demelerini de hala anlayabilmiş değilim.’’

<ı>Yaşananlar kötü değil

Torino'da yaşanan olayların söylenenlerin aksine çok güzel geliştiğini de ifade edenn Hakan sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Kendi açımdan profesyonelliği ve mesleki bakımdan öğrenebileceğim en güzel şeyleri öğrendim. Ben buraya gelmeden önce iki kulüp görüşüp anlaştı.

<ı>Vizyonları farklı

Vizyonları, bakış açıları farklı, bana uymayan bir bakış açısı olmasına rağmen, ben görüşmeye gidiyorum dedim. Bu görüşme sonunda anlaşamadık. Ancak şunu açıkça söylemeliyim ki, her şey para değil. Ben sadece parayı düşünen birisi değilim. Görüşmeler sırasında sadece para gündeme gelmedi, burada yaşayacağım sıkıntılar bile konuşuldu. Ancak artık bunların hiç bir önemi yok.

<ı>En büyük hatam

ÊBenim en büyük hatam, bu olaylar sırasında konuşmamak oldu. Görüşmeler sürerken gerek İtalyan kulübü, gerekse G.Saray'daki büyüklerim olayın sağlıklı gelişmesi için benden fazla konuşmamamı ortalarda gözükmememi istediler. Ben de öyle yaptım. Böyle olunca da ortaya olayla ilgisi olmayan çeşitli fikirler ve yorumlar getirildi. Bu da bazı olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden oldu.

<ı>Tehditler yapıldı

İsviçre'de oturduk, konuştuk. Benim profesyonel bakış penceremdeki şartlar oluşmadı. Geri dündük. Suçlu gösterildim, ‘Paşa paşa oynayacak' dediler. Anlaşma olmadığı zaman herkes bana şunu söylüyordu: ‘Juventus'a gitmezsen Türkiye'de olacakları düşünmek bile istemiyoruz.' Buna benzer manevi baskı ve tehditler yapıldı.

<ı>Karar benim değil

Buradaki ortam içinde zaman zaman istenmeyen şeyler de söylendi. Kimi beni, kimi menajerleri suçladı. Ancak tekrar ediyorum, burada suçlanacak kimse yok. Buraya gelip anlaşamayan ilk futbolcu ben değilim, son futbolcu da olmayacağım. Bu profesyonelliğin şartlarından biridir. Ancak, sonuç olarak kararın benim olmadığını söylemek de doğru olmaz.’’

Gazete bile okumadım

Önünde daha uzun bir futbol yaşantısı olduğunu söyleyen Hakan bundan sonra neler yapacağını da şöyle anlattı: ‘‘Sonuç olarak profesyonelce bir görüşme olmuş ve bitmiştir. Ben şu anda Galatasaray'ın sözleşmeli futbolcusuyum. Ancak bu olay sırasında istenmeyen bazı şeyler söylendi. Ben bu süre içinde olaylardan etkilenmeyeyim diye gazete bile okumadım.

Samimiyetsiz ortam

Söylenenler, yazılanlar tabii ki bana da iletildi. Şimdi ilk olarak yapacağım şey Türkiye'ye dönüp 3-4 gün kafa toplamak olacak. Bu olaylar sırasında çok yıprandım ve yoruldum. Sanırım bu anlayış bana gösterilecektir. Tabii hocam ve yöneticilerle de karşılıklı oturup görüşeceğiz. Öncelikle bu olaylar sürerken oluşan samimiyetsiz ortamın ortadan kaldırılması gerekir.

Futbolu bırakmadım

Tüm bunları görüşeceğiz. Ben artık 9'a çıkmış bir futbolcuyum, 8'e inmem diye bir şey söz konusu olamaz. Kafamı toparladıktan sonra çıkıp yine futbolumu oynarım. Ama Türkiye'de oynarım ama başka bir ülkede. Yine en iyi şekilde futbolumu oynamaya ve formamın hakkını vermeye gayret ederim. Futbolu bıraktım diye bir şey söz konusu değil.’’
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler