ANKARA HABERLERİ

Herşey dahil sistemi aşçılık sanatını öldürüyor eleştirisi

Hürriyet Haber
25.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, "her şey dahil" sistemindeki tatillerin, Türk mutfağı ve aşçılık sanatını öldürdüğünü, garsonluğu da yok ettiğini savundu.

Hürriyet Haber

Açıköz, Türkiye’nin her yıl çok sayıda turisti ağırladığını, meslektaşlarının da Türk mutfağının tanıtımına katkı sağlamak istediğini söyledi. Açıköz, turistlerin Türkiye’de yedikleri mantıyı "mantı", yaprak dolmayı "yaprak dolma" olarak ülkelerine gittiklerinde hatırlamalarının, Türk mutfağının tanıtımına katkı sağlayacağını kaydetti.

"Her şey dahil" sistemindeki tatillerin, Türk mutfağı ve aşçılık sanatını öldürdüğünü ileri süren Açıköz, bu sistemin garsonluğu da yok ettiğini savundu.

Sanatın yok olması nedeniyle gelecekte "şef" olarak aşçılık yapacak meslektaşlarının, büyükşehirlere geldiklerinde çok kısıtlı bilgi birikimleri nedeniyle sanatlarını sergileyemediklerini öne süren Açıköz, şöyle devam etti:

"Siz keyifle tatile gidiyorsunuz. Şehir otelciliği ve tatil çok farklı bir şey olduğu için burada her şey maliyet hesabına göre ayarlanmış durumda. Bu nedenle yetenekler ve imkanlar kısıtlanıyor. Yakında bu teknoloji çağında 10-15 yıla kadar robotları programlarsanız, her şey dahil sisteminde o yemekleri yapacak hale gelirler. Çünkü her şey standart oluyor. Misafir beklentisine göre değil, sizin beklentinize göre, hesabınızı kitabınızı yapıyor onu sunuyorsunuz. Dolayısıyla misafir umduğunu değil, bulduğunu yer misali bir durum oluşuyor."

Türk mutfağı mozaik

Türk mutfağını en iyi şekilde tanıtmaya yönelik çalışmalar içinde olduklarını, yurt dışında çeşitli etkinliklere katıldıklarını belirten Açıköz, Türk mutfağının "inanılmaz bir mozaik" olduğunu söyledi. Bugün ilden ile gidildiğinde dahi aynı yemeğin farklı motif ve sunumla ikram edildiğini ifade eden Açıköz, "Saray mutfağı" denilen Osmanlı’dan kalma mutfak ile Anadolu’da bilinen yemeğin yanı sıra yerel mutfaklar üzerinde de çalıştıklarını kaydetti.

Güzel Türk yemeklerinin, Türk mutfağının malzemesiyle yapılacağı inancını taşıdıklarını ifade eden Açıköz, İtalyanların "balzemik" sirkesini dünyaya tanıtmaları gibi kendilerinin de "nar ekşisi"ni tanıtmak için çalıştıklarını söyledi. Açıköz, bu ürünlerin pazarlanabilmesi açısından gidilen ülkelerdeki sofralarda ürünün kullanılarak tanıtımının önemli olduğuna dikkati çekti.

"Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfağıdır" diyen Açıköz, "Ancak önemli olan bunun objektif olarak ve yabancı kişiler tarafından tescillendirilerek ifade edilebilmesidir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Herşey dahil sistemi aşçılık sanatını öldürüyor eleştirisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  06:47
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı