Herşey Baykal'a endeksli

Hürriyet Haber
29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son günlerde ülkede herkes CHP Lideri Deniz Baykal ile yatıp kalkar oldu. Siyasiler, CHP'nin hükümete desteğinin devam edip etmeyeceğine göre tahminlerde bulunurken, piyasalarda da Baykal'ın tavrı belirleyici.

Önce ‘‘Mevcut hükümete koşulsuz destek vereceğiz’’ diye açıklama yapıyorsunuz. Borsa uçuşa geçiyor. Ardından ‘‘Ekim'de seçim hükümeti kurulacak’’ diye bir açıklama yapma gereği duyuyorsunuz. Bu kez borsa dibe vuruyor.

Siyasi bir lider için herhalde böyle bir konumu yakalamak büyük keyif (!) olmalı. Herşey ağzınızdan çıkacak birkaç sözcüğe endeksli.

Bir çift söz ediyorsunuz, para piyasalarında bahar havası esiyor, güller açıyor. Pembe mesajlarla faizler ve dolar düşerken, borsa tırmanışa geçiveriyor. Sonra ne oluyorsa birden, bir konu aklınıza takılıyor. Bunun üzerine ertesi gün tüm güzellikleri alt üst edecek bir çıkış yapıyorsunuz. Gündemi değiştirmekte başarılı da oluyorsunuz. Hükümetin devamlılığını tehdit eden bir çıkış doğal olarak sadece İMKB'yi değil, konuşmanın yapıldığı her ülkede piyasaları da karıştırır. Borsa çöker, faiz ve döviz piyasalarında tedirginlik başlar.

Yılmaz azınlık hükümetine karşı CHP şu anda böyle bir gücü elinde bulunduruyor. Buna herşeyde anahtar olmanın keyfi de diyorlar. Ne güzel değil mi?

Fakat bu keyfiyetten ülkenin ciddi zarar gördüğü ortada. Özelleştirme İdaresi yöneticileri, İş Bankası hisselerini yurtdışında halen yabancılara pazarlıyor. Yurtiçindeki talep patlamasını umarız yurtdışında da buluyorlar. Keza İş Bankası hisseleri için yurtiçinde ön kayıt yapılırken CHP, elindeki anahtarla bütün kapıları açık tutuyordu. Fakat Baykal, son çıkışları ile kapıları kapatma eğilimine girdi. Kapılar kapalıyken ya da arızalıyken Türkiye'ye giren olur mu? Çok zor.

Gazetemizi dün arayan pek çok yatırımcı, borsadaki düşüşün nedenini soruyor, ardından da ‘‘Baykal yüzünden mi?’’ diyerek cevabı kendileri veriyorlardı. Ender yakalanan bu fırsatları, bu kadar kolay harcamayın efendiler. Yazıktır..


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı