ANKARA HABERLERİ

Herkesin başkanıyım

Hürriyet Haber
13.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent’in mega ilçesi Yenimahalle’nin Belediye Başkanı Ahmet Duyar Yenimahalle’nin özelliklerini taşıyan bir başka ilçe olmadığını belirterek, "Yaşam tarzı, siyasi görüşü, akrabamız varmış bunlar bizi hiç ilgilendirmedi. Herkesin belediye başkanıyız" dedi.

Hürriyet Haber

ÇAYYOLU’ndan Batıkent’e Şentepe’den Demetevler’e 43 bin hektar alanı 700 bin nüfusuyla Başkent’in mega ilçesi konumundaki Yenimahalle’nin Belediye Başkanı Ahmet Duyar 3 buçuk yıllık çalışmlarından, kalan sürede yapacaklarına kadar bir çok konuda Ankara Hürriyet’e önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm projeleri, sosyal ve külürel projelerle Yenimahalle’nin yeni bir çehre kazandığını söyleyen Duyar, bu değişimin kolay olmadığını şu örnekle özetledi:

"Şentepe’de kentsel dönüşümü ilan ettiğimizde dost diyebileceğim insanlar geldiler, belediyenin önünde mitingler yaptılar. Hakkımızda bir sürü laflar söylediler. Keşke oy vermeseydik, seçmeseydik dediler. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra aynı insanlar bana gelip helallik istedi."

Duyar şu mesajları verdi:

BATIKENT VEÇAYYOLU’NDA ÖNYARGILARI KIRDIM

Yenimahalle’nin özelliklerini taşıyan ne Ankara’da ne Türkiye’de ikinci bir ilçe var. Çayyolu, Batıkent, Demetevler, Şentepe... Ekonomik, kültürel, siyasi, sosyal yapısı birbirinden tamamen farklı. Biz bu tablonun üstünde koruyucu kollayıcı bir şemsiyeyiz. Özellikle bazı bölgelerde ’Oradan çok oy aldı, buradan almadı. Hizmet sıkıntısı çekeriz’ gibi bir düşünce vardı. Hizmetin de buna göre yapılacağını zannediyorlardı. Biz bu tür tahminleri yapanların yanlış düşüncelerini boşa çıkardık. Çayyolu ve Batıkent tarafındaki ön yargıları kırdığım kanaatindeyim. Hizmette adil davrandık. Yaşam tarzı, siyasi görüşü, akrabamız varmış bunlar bizi hiç ilgilendirmedi. Herkesin belediye başkanıyız. Fanatik partili olmayanlar, objektif bakabilenler hizmetteki eşit davranışımızı değerlendiriyor zaten.

RUTİN HİZMETLER SORUN OLMAMALI

"Göreve geldiğim yıl belediye hizmetlerinde büyük aksamalar vardı. Rutin hizmetler bile yapılamaz durumdaydı. Başarılı bir yerel yönetimde kaldırımlar, asfalt, çevre düzenlenmesi, zabıta ve temizlik hizmetleri gibi rutin hizmetlerin sorun olmaktan çıkması lazım. 43 bin hektar alanda yaklaşık 700 bin nüfusun yaşadığı bu megakentte tabi ki eksiklerimiz vardır. Ama genel anlamda rutin hizmetlerimizi başarıyla verdiğimizi düşünüyorum. Bunun içinde sanata, sosyal aktivitelere, spor alanındaki çalışmalara ve eğitime verilen destek de var. Hizmetler noktasında Yenimahalle’nin önü son derece açık. Göreve geldiğimiz ilk 2-3 yılda önümüzde yapmak istediğimiz hizmetlere engeller vardı. Bu engellerin başında çok ağır bir borç yükü ve hacizler geliyordu. Gelen paralar da icraya gitti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini yürütüyoruz. Şentepe’de 14 bin gecekondunun yerine 35 bin modern konut yapacağız. Bunları kavgasız dövüşsüz yapıyoruz. Vatandaşla konuşarak, onlara anlatıyoruz. 200 bine yakın insanı yeni evlere kavuşturacağız. İçerisinde parkları, yeşil alanları eğitim kurumları sosyal donatı alanlarıyla yeniden bir kent kuruyoruz aslında.

Yenimahalle’yi altın bir yıl bekliyor

Yenimahalle’yi altın bir yıl bekliyor. Batıkent’e modern ve çağdaş kentlerdeki teknolojilerin imkanların yaşandığı bir hastanenin temelini atıyoruz. 2 bin kişiye kadar aynı anda yemekli servisli hizmet verebilecek kapasitede bir kongre merkezi yapacağız. Bu özelliklerde Ankara’da başka yok. 600 araçlı kapalı otoparkı, nikah salonu, seyir terasları, ailelerin çocuğuyla gelip dinlenebileceği yeşillikler arasında böyle bir bir mega projemiz daha var.

Görüntü kirliliği bitecek

Yenimahalle, Başkent’in merkezinde olmasına rağmen, Anadolu’nun birçok varoş kentlerinde bile benzerine az rastlayacağımız bir görüntü kirliliği, çarpık yapılaşma içerisindeydi. Özellikle Şentepe, Demetevler, Macunköy ve İvedik iyi durumda değildi. Şehrin içerisinde ardiyeler, imalatçılar, tırlar, kamyonlar Başkent’e yakışmayan görüntüler oluşturuyordu. Bunları tamamen kaldıracağız. İnşaat malzemecilerinin, ardiyeci ve mermercilerin projeleri tamam. En geç 2008 yılının ilk yarısında tamamen kentten soyutlacağız. Yenimahalle’de görüntü kirliliğine neden olan hiçbir şey sokakta kalmayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Herkesin başkanıyım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı