Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herkesi badmintona davet ediyorum

Artvin'de yapılan 17 Yaş Altı Türkiye Badminton 2. Tur Ranking Şampiyonası sona erdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ardanuç ilçesinde Borçka ilçesi spor salonunda yapılan karşılaşmalarla sona eren şampiyonada “tek erkekler” kategorisinde Gaziosmanpaşa Spor Kulübü'nden Enis Seselan, “tek bayanlar” kategorisinde CAS Spor Kulübü'nden Büşra Benk, “çift erkekler” kategorisinde Gaziosmanpaşa Spor Kulübü'nden Enis Seselan ve Ramazan Tekdemir, “çift bayanlar” kategorisinde Elmadağ Gençlik ve Spor Kulübü'nden Fatmanur Yavuz ve Kader İnal, “karışık çift” kategorisinde de Osmangazi Spor Kulübü'nden Ramazan Bay ile Aycan Koç birinci oldu.

Toplam 55 sporcu ile 12 kulübün katıldığı şampiyonada kulüpler sıralamasında ise Osmangazi Spor Kulübü ilk sırada yer aldı.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, ranking şampiyonasının, Türki Milli Takımının altyapısını oluşturan sporcuların bir araya geldiği organizasyon olduğunu belirterek, “Kasım ayında yapılacak 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonasının milli takımını oluşturacak sporcuların burada tecrübe kazanmalarını, maç sayısını artırmalarını ve onları hazır halde tutabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Badmintonun çok zarif, estetik, her yaş grubunun oynayabildiği, piknikte, tatilde, köylerde, bahçelerde oynanabilen, dostluğu ve kardeşliği pekiştiren çok zevkli bir spor dalı olduğunu dile getiren Özmekik, şöyle devam etti:
“Federasyon olarak uluslararası alanda Türkiye'ye başarı getirmek dışında sosyal alanda da projeler üretiyoruz. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında, yatılı bölge okullarında badminton yaygınlaşmakta. Bunun dışında yaklaşık 100 cezaevinde 4 bin hükümlü ve tutuklu badminton oynamakta. 400 gardiyan badminton antrenörlük belgesini alıp hükümlü ve tutuklulara eğitim vermekte. Bunların dışında taş atan çocuklara biz badminton eğitimi vermekteyiz. Polislerimize de badminton eğitimi verdik.”

Özmekik, badmintonun Türkiye'ye uluslararası başarı getiren bir spor dalı olduğuna dikkati çekerek, “Son yapılan Avrupa Gençler Şampiyonasında geçen ay 2 Avrupa üçüncüsü çıkardık. Yine geçen sene Dünya Liseler Şampiyonasında dünya ikincisi olduk” diye konuştu.

MALZEMELER FEDERASYONDAN

Badmintonun yaygınlaşması gerektiğini vurgulayan Özmekik, şunları kaydetti:
“Türk badmintonuna hem uluslararası başarı getirmek hem de özellikle toplumumuzda spor kültürünün yerleşmesi amacıyla ve çocuklarımızın vakitlerini daha faydalı geçirebilmeleri için, kahve köşelerinden, internet kafelerden kurtarılmaları amacıyla federasyonumuz projeler hazırlamakta. Özellikle okul idarecilerimizi, salonlarını badminton sporuna açmaya davet ediyorum. Federasyon olarak spor salonu bulunan okullarımıza badminton malzemeleri verme noktasında taahhütte bulunuyoruz. Yeter ki salonlarını spor dalımıza açsınlar.”

Başkan Özmekik, dün Ardanuç ilçesinde 350 öğrenciye badminton malzemesi dağıttıklarını anlatarak, “Aynı şekilde bugün de Borçka'da 350 öğrenciye ve seyirciye badminton malzemesi dağıttık. Her iki ilçemizde badminton sporuna ilginin çok fazla olduğunu gördük. Bu da bizleri mutlu etti. Artvin, badminton açısından önemli bir ilimiz. Çünkü burada sözleşmeli 2 antrenörümüz var. Badmintonun altyapısı Artvin'de gelişmekte, inşallah önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye bu ilimizin başarı getireceğine inanıyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz