Ege Haberleri

EGE

  Herkese işkence

  Nesrin COŞKUN, İZMİR (DHA)
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2010 - 20:52

  İzmir’in en büyük sağlık kurumlarından biri olan Bozyaka’daki İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde patlak veren “tıbbı sekreter krizi”, “hasta mahremiyeti” tartışmasını da beraber getirdi.

  İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerinde hekimlerin yanında bilgisayara tetkik kodlayan 60’ın üzerinde tıbbi sekreter, “hasta mahremiyeti”ne engel oldukları gerekçesiyle muayene odalarından dışarı çıkarıldı.

  Reçeteler barkotlandı

   Özellikle yoğun hasta trafiği olan polikliniklerde muayene odalarında yer alan tıbbı sekreterler, hastalara yaptırılacak tetkikleri bilgisayara kodlayarak hekimlerin işlerini kolaylaştırırken, bu görevlerine son verilmesi kurumda sancı yarattı. Tıbbi sekreterler, şimdi poliklinik koridorlarında sadece hastaların reçetelerini barkodladıklarını belirterek, “Hekimler hastalarının sorunlarını dinleyip soruların yanıtlarken, yaptıracakları tetkikleri bize söylüyor, biz de kodlarını bilgisayara giriyorduk. Bu hem hekimin işi kolaylaştırıyor, hastasına daha fazla zaman ayırmasını sağlıyordu. Hastaya nerede gideceğini, ne yaptıracağını biz anlatıyorduk. ama şimdi bu kodlamayı, kaydı yapan hekimler her hastaya danışma gibi laboratuvarın, servisin yerini tarif etmek zorunda kalıyor. Bizim işimiz hafifledi onlarınki arttı. Tabii bu gidişle yılbaşında sözleşmemiz sona erdiğinde bizle işlerinin kalmadığını söyleyip, kapı önüne koyacaklar” diye dert yandı.  Tıbbi sekreterler öğle tatili ve akşam mesaisinden sonra kendilerine zimmetlenen bilgisayarları sürekli muayene odasına taşıyıp çıkarmak zorunda kaldıklarını da vurguladı, “Her öğle tatilinde bilgisayarları muayene odasına taşıyor, yemeken sonra tekrar çıkarıyoruz. Komik görüntüler oluyor” diye konuştu.

  Hemşire versinler

  Bazı hekimler de tıbbi sekreterler sayesinde herhangi bir kayıt- kodlama ile uğraşmayarak hastalarını daha dikkatli dinleyebildiklerini vurguladı, “Hastayla odada tek başımıza kalmak bizim açımızdan da riskli. Herhangi biri tacize uğradım, dese al başına belayı. Madem tıbbi sekreter vermeyecekler, hemşire versinler” dedi.

  Başhekim ne diyor?

  Başhekim Doç. Dr. Yüksel Yılmaz, hekimle hastanın yanında yabancı bir üçüncü şahsın bulunmasının çirkinlik olduğunu söyledi. Yılmaz, uygulamayla ilgili Hürriyet İzmir’e şunları söyledi: “Bütünüyle hastayı biz hasta kabul ederiz. Tırnağı ağrıyordur, saçı dökülüyordur, bu tip hastaları biz ruhen de psikolojik olarak da hasta kabul ederiz. Onun için de hastayla ilgilenecek, muayene, tedavi edecek, bilgi verecek kişinin hekim olması gerekir. En fazla yanına yardımcı olarak hemşire alabilir. Bir başkasının bu süreç içinde bulunması çirkinliktir. Bakanlık da bunu istemiyor, hasta mahremiyetine saygı gösterin, diyor. Hekim hastanın her türlü sırrına vakıf olabilir.”
  Onlar tıbbi sekreter değil
  “Çünkü eşiyle, cinsel hayatıyla, yaşam tarzıyla, hastalığının başlangıcıyla ilgili soru soruyor. Bunları hasta söylemezse hasta hekim ilişkisi olmaz. Hasta durumunu izah ederken hekimi hekim, hemşireyi hemşeri olarak görür. Yanındaki adamı da ajan olarak görürür herhalde. Onlar tıbbi sekreter değil, aslında, bilgi işlem elemanı. Hizmet alımıyla aldığımız, ortaokul, lise mezunu. Bu çocuklar hekimlerle yan yana oturuyor. Bu çok çirkin bir şey. Hasta o zaman çok rahatlıkla açılmaz. O nedenle onun yönetmelik gereği dışarıya alınması gerekiyor. Önceden yapılmadığı için benim yapmam yeni bir şey gibi algılanıyor.”

  Uygulamalar farklı

  Başhekim Yılmaz, diğer hastanelerde de aynı uygulamanın yapıldığını savunmasına karşın farklı uygulamalar ortaya çıktı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde günlük hasta sayısı 80-100 ve üzeri olan branşlarda muayene odalarında tıbbı sekreter bulundurulduğu, hasta sayısı 40 ve altında olan cildiye gibi branşlarda ise kodlamaları hekimlerin yaptığı belirtildi. Buca, Alsancak Devlet Hastanelerinde de her hekim odasında tıbbi sekreter bulunurken, Atatürk Eğitim Hastanesi’nde birkaç ay önce bu uygulamaya tamamen son verildiği bildirildi. Bir ilgili, “Tıbbi sekreter uygulamasına son verilmesinin ilk nedeni yanlış kodlamalar yüzünden hastanenin zarar ettirilmesi oldu. İkinci neden de hasta mahremiyetinin korunması. Kısa bir süre önce hekimler, tıbbi sekreterlere bu işleri yaptırmasınlar diye yazıyla uyarıldılar, bizde hekimlerin tıbbi sekreter kullanması yasak. Her türlü kaydı, kodlamayı kendileri yapmak zorunda” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı