Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Herkes sorumlu davransın

  Hürriyet Haber
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2011 - 01:01

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Gazze’ye yardım malzemelerini teslim etmek isteyen herkesin bunu var olan kanallar aracılığıyla yapması, kargoların denetlenebilmesi ve Gazze’ye kara geçişleri üzerinden nakledilmesi gerektiğini belirtti.

  AB’nin Gazze’ye yardım konusunda “gereksiz meydan okumalara” karşı olduğunu dile getiren Füle, “İsrail’in imha edilmesi” çağrılarını “iğrenç” bulduklarını bildirdi.
  Füle, Mavi Marmara saldırısının birinci yıldönümünde Avrupa Parlamentosu’nda verilen, Mavi Marmara heyetinin İran ziyareti ve ikinci bir deniz filosunun yola çıkma olasılığı dâhil çeşitli soruları içeren soru önergelerini yanıtladı. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise önergelere yanıtında, Komisyon’un 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan filo olayını ve sonrasında, Türk-İsrail ilişkileri üzerinde yaptığı etkileri dâhil gelişmeleri izlediğini bildirdi. Füle şöyle dedi: “AB, filo üyeleri arasında çok sayıda kurban verilmesine neden olan şiddet kullanımını kınamış ve bu olaylarla etrafındaki koşullar hakkında acil, tam ve tarafsız bir soruşturma talep etmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi ve Yüksek Seviyeli Oturum harekete geçmiş, ancak Oturum henüz bir karara varmamıştır. AB’nin de dâhil bulunduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün 2010 haziran ayında ifade ettiği gibi, yardım malzemelerini teslim etmek isteyen herkes bunu var olan kanallar aracılığıyla yapmalı, kargolar teftiş edilebilmeli ve Gazze’ye kara geçişleri üzerinden nakledilmelidir. Quartet’e göre gereksiz meydan okumaya ihtiyaç yok ve tüm taraflar Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamak konusunda sorumlu hareket etmeli. Bu AB’nin pozisyonu olarak devam ediyor ve Komisyon bu konuda gelişmeleri çok yakından izliyor.”

  Türk hükümeti ilkeli duruyor

  BUGÜN birinci yıl dönümü olan Mavi Marmara saldırısının anma törenlerine katılmak üzere İstanbul’a gelen Uluslararası Gazze Özgürlük Filosu Koalisyonu Sözcüsü Vengalis Pissias, Gazze’ye yeni yardım gemilerinin Haziran ayının sonunda yola çıkacağını açıkladı. İsrail’in kanlı baskına sahne olan gemide yaptığı açıklamada Pissias, yardım gemilerine İsrail’in müdahale etmemesi için bütün devletlerin, Birleşmiş Milletler ve uluslararası örgütlerin destek vermesi gerektiğini söyledi. İsrail’in filoyu hala Türk hükümeti tarafından desteklenen bir Türk filosu olarak lanse etmeye çalıştığını belirten Pissias “Elbette ki, Türk hükümetinin ilkeli duruşu, vatandaşların haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunması koalisyonumuzu yüreklendirmektedir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı