« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herkes sokakta satranç oynayacak

Türkiye'deki bütün parklar, okul bahçeleri ve kamu binaları satranç takımlarıyla donanacak. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, yağmur ve kardan etkilenmeyecek, alt kısmı mermer, taşlarının ise plastik olduğu dev satranç takımlarının önümüzdeki yılbaşından itibaren parklara konulacağını açıkladı. Yazıcı, ‘‘Her hafta bir parka bir satranç takımı yerleştireceğiz‘‘ dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Türkiye'de çok ziyaret edilen yerlerden başlamak üzere, özellikle bekçisi olan ve güvenlik sorunu bulunmayan büyük parklara satranç takımları yerleştirilecek.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı Yazıcı ‘‘Aslında her eve bir spor tesisi yapmayı hedefliyoruz. Bu da bir satranç takımı ve satranç kitabı ile mümkün. Satranç, vücudun en önemli organlarından birini zinde tutuyor. Diğer sporlardan farklı ucuz ve her yaşta uygulanabiliyor‘‘ dedi.

Öncelikle, büyük, merkezi yerlerdeki parklardan başlanacağını söyleyen Yazıcı, amaçlarının çocukları satranca alıştırmak olduğunu belirtti: ‘‘Satranca alışan, kolay kolay bırakmaz. Küçük yaşta çocuklarımızı buna alıştırmak istiyoruz. Çünkü, bu zihin sporu. Alışan da kolay kolay bırakmaz. Genç yaşta bilimsel gelişme sağlanır, problem çözme gücü artar. Çocukları buna alıştırmalı. Hem boş zamanlar değerlenir. Hem de zihinsel gelişim artar‘‘ dedi.

Sponsorluğunu Mef Eğitim Kurumları'nın yaptığı satranç takımlarının parklara yerleştirilmesi için her yıl 100 satranç takımının üretilmesi gerektiğini söyleyen Yazıcı, başka sponsorlara ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma içinde olduklarını 2001-2002 eğitim yılının, satranç eğitim yılı olarak ilan edilmesini istdiklerini söyledi. Türkiye'de çok büyük bir eğitim seferberliği başlattıklarını anlatan Yazıcı, yılda 100-150 bin öğrenciye satranç öğretmek istediklerini söyledi: ‘‘Amacımız satrancı sürekli gündemde tutmak. Önümüzdeki tek sorun, ülkemizde bahçe satranç takımı üreten üretici yük. İthalat yapmamız lazım. Bunun da maliyeti çok yüksek. Büyük illerden başlayıp, Anadolu çeşitli şehirlerdeki ilkokullara kadar her yere satranç takımı kuracağız. İnsanlar boş zamanlarda spor yapsınlar, özellikle de her an, her yerde yapabilsinler istiyoruz. Parkta yürürken biriyle satranç oynayabilmeli. Satranç gerçek ve sanal yapılabilen tek spor dalı, internet ortamında bile oynanabiliyor.

'www.tsf.org.tr' sitesinde maçların yapıldığını hatırlatan Yazıcı, satrancın yaygınlaşmasını istediklerini söyledi. Satranç Eğitim ve Geliştirme Vakfı kurmak istediklerini kaydetti. Türkiye'de satranç turizmi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Yazıcı şöyle devam etti: ‘‘Yılda 250 bin dolar elde edebilecek bir turizm bekliyoruz. Turnuvalar düzenleyeceğiz. Her yıl 3-4 üst düzeyde Avrupa, dünya şampiyonluğunu ülkemizde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Türkiye'de çok yetenekli sporcular var. 10 bin lisanslı sprocumuz bulunuyor.‘‘

YARARLARI

Satranç oynayan çocuklar eğitimde başarılı oluyor.

Satranç oynayan, hata yaptığını anlıyor, kabul ediyor, eleştiriye açık oluyor.

Yaptığı hatayı analitik olarak kabul ediyor.

Satranç oynayan kişi psikolojik olarak sağlıklı, güçlü kişiliğe sahip. En kuvvetle satranççı bile oynadığı maçların yüzde 30'unu kaybediyor.

Satrançta çok kaybedilebiliyor. Oyuncu için hayat bir satranç. Yenilmekten alınacak dersler öğreniliyor.

Satranççı her zaman kendisine alternatif üretebiliyor.

Kendisini başkalarının yerine koyabiliyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler