Dünya Haberleri

DÜNYA

  Herkes seyrediyor bir şey yapan yok

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 02:18

  Küresel ısınmaya dikkat çekmeyi amaçlayan Live Earth konserlerini 2 milyar kişi izledi. Ancak amacına ulaşıp ulaşmadığı tartışılıyor.

  DÜNYANIN 9 büyük kentinde, 150 sanatçı ve grubun katılımıyla önceki gün düzenlenen Live Earth konserlerini TV’den ve internetten yaklaşık 2 milyar kişi izledi. Saat farkına göre ilk konser Sydney’de başladı ve daha sonra Tokyo, Şanghay, Johannesburg, Hamburg, Londra, Rio de Janeiro, New Jersey ve Washington’da devam etti. Küresel ısınmayla mücadeleye dikkat çekerek insanları yeryüzü için çok geç olmadan harekete geçirmeyi amaçlayan konserlerinin amacına ulaşıp ulaşmadığı ise tartışma konusu oldu.

  ASIL DÜNYAYI İZLEYİN

  İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesi, kapak yaptığı Live Earth haberinde, "Live Earth konserleri 7 kıtada 24 saat sürdü. Bu süre zarfında dünyada 5 milyon kişi uçakla seyahat etti ve hava kirliliği yüzünden 5 bine yakın insan öldü. 83 milyon fıçı petrol tüketildi. Antarktika’da 1 kilometre daha buzul eridi. Bu arada dünyanın ormanları 20 bin hektar eksildi. Live Earth konserlerinin durdurmayı amaçladığı bu olaylar her gün oluyor" ifadesi kullanıldı.

  ÇELİŞKİLİ HAYATLAR

  Öte yandan çevreciler ve müzikseverler arasında, jetler ve limuzinlerle seyahat eden popçuların Live Earth konserine katılmalarını bağdaştıramayanlar da oldu. Independent, Wembley’deki seyircilerin süper zengin rock yıldızlarının sıradan insanlara daha yeşil bir hayat hakkında ders vermesinin saçma olduğuna dikkat çekti.

  Konserlere katılmayan The Who grubunun solisti Roger Daltery, "Gezegenin ihtiyacı olan en son şey bir rock konseri" derken Arctic Monkeys, "Sadece sahne aydınlatmaları için 10 eve yetecek kadar elektrik harcadığımız düşünülürse bu da ikiyüzlü bir durum" dedi. New Jersey’de sahne arkasında gazetecilerle konuşan şarkıcı KT Tunstall, ilk CD’sinin üretimiyle 650 milyon ton karbon emisyonuna neden olduğunu, ancak 6 bin ağaç dikerek bunu telafi etmeye çalıştığını söyledi.

  İKİYÜZLÜ BİR DURUM

  Londra’nın Wembley stadyumunda düzenlenen konserin yıldızı ise Madonna’ydı. Madonna’nın çevre konusunda bilinçlenmeye başladığı ve bundan sonra daha sorumlu yaşamaya söz verdiği belirtildi. Ancak şarkıcı, Live Earth için "Hey You" adlı özel bir şarkı yapmasına karşın ikiyüzlülükle suçlanıyor. Dünyanın en büyük çevre kirleten firmalarıyla mali bağlantıları bulunduğu belirtilen Madonna’nın alüminyum devi Alcoa, Ford otomobil şirketi ve orman ürünleri firması Weyerhaeuser’de 4.2 milyon dolarlık hisseleri olduğu bildiriliyor.

  KONSERLERDEN NOTLAR

  Live Earth konserlerinin birincisi Sydney’de, vücutları beyaza boyanmış Avustralya yerlilerinin ’Hoşgeldiniz’ mesajıyla ve geleneksel danslarıyla başlatıldı.

  Müzik dünyasının önde gelen ünlülerinin New Jersey ile Londra’da sahne aldığı organizasyona, Madonna, Red Hot Chilli Peppers, Metallica, Snow Patrol, Bon Jovi, James Blunt, Linkin Park, Shakira ve Snoop Dogg gibi birçok isim katıldı.

  The Police "Message in a Bottle" şarkısını çalarken rapçi Kanye West, sahnede onlara katılarak şarkısının içinde şu sözlere yer verdi: "Peşinden gideceğimiz liderlere ihtiyacımız var... Benim oyun Al Gore’a."

  Tek bedava konser olan Rio’da Copa Cabana plajında 400 bin kişi toplandı. Kentte, korkulan şiddet olayları gerçekleşmedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı