« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herkes pes etti bir tek o inandı

Gruptaki ilk 3 maçından sadece 1 puan alan A Milli Takım’ın başaracağından hiç kuşkuya düşmeyen Terim, dediği gibi “Değişerek gelişti ve geliştirdi”; doğru teşhisleri, kritik hamleleriyle 7 maçlık müthiş bir seriyle Fransa 2016 kapısını açtı.

ALi NACi KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

BÜTÜN Türkiye “Havlu attık” deyip umutsuzluğa kapılırken İmparator, kritik hamleleri ve doğru stratejileri ile Türkiye A Milli Takımını, Fransa’ya taşıdı.
Tam 1 yıl önce… Takvim yaprakları 13 Ekim 2014’ü gösteriyordu. Türkiye A A Milli Takımı, 2016 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde çıktığı ilk 3 maçta sadece 1 puan almıştı. Ve herkes ‘Havlu attık’ yorumu yapıyordu.
Ancak Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kazakistan galibiyeti ile başlayacak olan 7 maçlık müthiş seride doğru hamleleri, krizleri çözen adımları ile bu başarıda büyük rol oynadı.
Terim, Türkiye A Milli Takımı’nı 3 maçta 1 puandan bu noktaya çok kritik kararlar alarak getirdi…

EURO 2016 MÜCiZESiNi ADIM ADIM BÖYLE GERÇEKLEŞTiRDi

1-DEĞiŞMEKTEN KAÇINMADI
Terim, ilk 3 maç sonunda kurduğu taktik ve savunma anlayışından vazgeçti. Özelikle sorun teşhis ettiği savunma hattını Caner Erkin dışında komple değiştirdi.
Yanlış yaptığı noktalarda ısrar etmeyip farkını ortaya koydu. Defans hattında ilk maç ve sonlardaki iki İzlanda maçında defans hattında 3 farklı oyuncu vardı.

2-TEŞHiS DE DOĞRU TEDAVi DE
Başarılı teknik adam, takım savunmasındaki teşhisi ile doğru bir adım attı. Nitekim ilk 3 maçta kalesinde 6 gol gören ve rakiplerine çok fazla pozisyon veren Türkiye A Milli Takımı çehre değiştirdi. A Milliler, son 6 maçta sadece 2 gol yerken, elemelerin final niteliği taşıyan 3 karşılaşmada da kalesini gole kapattı.

3-ÇALHANOĞLU’NU KAZANDI
Terim, Milli Takım’ın son maçlardaki en önemli kozu Hakan Çalhanoğlu’nu kazanmasını bildi. Gökhan Töre ile yaşadığı olay nedeniyle 2 maçta kadroya çağrılmasına rağmen gelmeyen Hakan ile bizzat görüşüp olayı tatlıya bağladı. Hakan’ı takıma dâhil edip onu ekibin en önemli kozu yaptı. Takım bütünlüğünü sağladı

4-ARDA’DA KORKULAN OLMADI
Barcelona’ya transferi sonrası, Ocak ayına kadar oynayamayacağı için maç eksiği olacak Arda’nın durumunun Milli Takım’ı da etkilemesinden korkuluyordu. Fatih Terim ise ona güvendi ve sorumluluk verdi. Kamplara erken çağırıp maçlara hazırladı. Ve Arda, takımın çıkış dönemine 1 gol, 3 asistle katkıda bulundu.

5-HÜCUMCULUKTAN DENGECiLiĞE
Terim bu süreçte futbol anlayışını da yeniledi. Hep hücum oyunu benimseyen İmparator, son maçlarda dengeli oyun tercih etti. Nasıl oynaması ve ne alması gerektiğini bilen bir takım kurdu. Ve Türkiye, grubun 2. maçı olan Çek Cumhuriyeti maçından bu yana, yani tam 720 dakikadır hiç yenilmedi.

6-VOLKAN KRİZİNDE SOĞUKKANLI TAVIR
Kazakistan maçı öncesinde kaleci Volkan, tribünden edilen küfürler yüzünden stadı terk etti. Terim, soğukkanlı davranıp olayın büyümemesini sağladı, diğer oyuncuları da işin içine sokmadı. Volkan konusu takım olumsuz etkilenmeden atlatıldı. Ardından da kalede Volkan Babacan’a güvenip, onunla başardı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz