« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herkes onu alkışlıyor

Feldkamp, neredeyse sıfırdan kurulan bir kadroyu 2.5 ay içinde Türkiye’nin en başarılı ve en iyi futbol oynayan takımı haline getirdi. Ligde 7 maçta bileği bükülmeyen Cimbom, Avrupa’da da yoluna emin adımlarla devam ediyor.

İlhan SÖYLER
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY sezon başında Türkiye’nin en çok konuşulan takımı idi. Son iki yılda bir şampiyonluk bir de üçüncülük elde eden kadrodan 6’sı ilk 11 futbolcusu olmak üzere toplam 11 oyuncunun gönderilip 10 yeni ismin alınması büyük tartışmalara yol açtı. Hele hele bu takımın başına uzun süredir hiçbir kulüpte görev almayan 74 yaşındaki Karl Heinz Feldkamp’ın getirilmesi tartışmaları daha da alevlendirdi. Çoğu kişi Galatasaray’ın bu haliyle başarılı olmasının mümkün olmayacağını düşünüyordu.

Operasyon hedefine ulaştı

Tartışmanın odak noktasındaki isim ise Feldkamp oldu. Çoğu kişi, daha önce Beşiktaş’tan sağlık sorunları nedeniyle ayrılan Alman teknik adamın böylesine büyük paralar harcanarak kurulan kadro için yeterli olmayacağını düşünüyordu.

Fakat, geçen zaman Galatasaray’daki bu büyük kadro operasyonuna karar verip uygulayan kulüp başkanı Özhan Canaydın, başkan yardımcısı Adnan Polat ve futbol şube sorumlusu Haldun Üstünel’i haklı çıkardı.

Kalli’nin önderliğindeki sarı kırmızılı ekip bugün Türkiye’nin en iyi futbol oynayan takımı oldu. Ligde oynadığı 7 maçta bileği bükülmeyen Cimbom, 6 galibiyet, 1 beraberlik elde ederken, UEFA Kupası’nda da İsviçre temsilcisi FC Sion’u eleyerek tarihinde ilk kez gruplara kalmayı başardı. Başta Lincoln olmak üzere kadroya yeni eklenen bütün isimler (Linderoth, Barış, Serkan, Volkan, Servet, Bouzid, Nonda, Orkun, Hakan Balta) son derece isabetli transferler olduklarını kanıtladı.

Disiplinden taviz vermedi

Galatasaray şu günlerde yine Türkiye’nin en çok konuşulan ekibi. Fakat, bu sefer üzerinde tartışılan değil övgüler yağdırılıp alkışlanan bir takım haline geldi. Taraflı tarafsız herkes bu müthiş başarı grafiğinin mimarı olan teknik direktör Karl Heinz Feldkamp’ı alkışlıyor. 74 yaşında olmasına rağmen gençlere taş çıkartan bir zindeliğe sahip olan Alman çalıştırıcı, geldiği ilk günden itibaren futbolcular üzerinde hakimiyet kurdu. Yönetimin de desteği sayesinde futbol takımında tek patron haline gelen Feldkamp, o bildik Alman disiplininden bir an bile geri adım atmadı. Futbolculara öncelikle takım ruhunu alkışladı. Hepsini birbirine kaynaştırdı. Disiplinsizlik yapanlara, kim olursa olsun acımadı. Hemen cezasını kesti. En kritik Beşiktaş maçı öncesinde çoğu kişiye göre sadece uyarıyla geçiştirilebilecek disiplin suçları işleyen Lincoln ve Hakan Şükür’ü bile kadro dışı bıraktı. Ama sonunda kazanan o oldu. Kalli ve Galatasaray Türkiye’nin takdirle izlediği isimler haline geldi.

Bu sezon G.Saray’dan kimler gitti, kimler geldi?

Gidenler: Mondragon, Tomas, İliç, İnamoto, Ferhat, Aydın, Fevzi, Hasan Kabze, Anıl, Necati, Orhan, Emre Aşık.

Gelenler: Lincoln, Linderoth, Barış, Serkan, Volkan, Servet, Hakan Balta, Bouzid, Nonda, Orkun

Bunları da Beğenebilirsiniz