Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Herkes komşusu ile barışırken

Enis BERBEROĞLU

Dün beceremedik, ama bugün kesin kararlıyız. Hükümet meselesi dururken öyle ıvır-zıvır konularla uğraşmak yok artık.

Çünkü ne demişler icabında, ‘‘Yok öyle, burası Türkiye...’’

Neyse geçelim... Önce hükümet formülleri.

Tecrübeyle öğrendik ki, hükümetler ikiye ayrılır: 1) Çankaya yokuşundan aşağı itilenler, 2) Yüce Divan'dan kaçarken akla gelenler...

<ı>(Aklıma gelmişken, size hiç tezekle gübre arasındaki farktan söz etmiş miydim? Efendim, gübre daha geniş tabana yayılırken, tezek tam işe yarayacakken etrafı kokutur. Sonracağıma...)

Yok böyle olmadı... Detaya girince konu dağılıyor.

En iyisi, daha küresel takılalım.

Mesela Türkiye'deki hükümet boşluğunun dünyadaki kritik dengeleri nasıl etkileyeceğini anlatarak girizgâh yapalım.

* * *

Malumunuz, müttefikimiz ABD ile belalı komşumuz Irak tepişmeyi yüksek irtifada ‘‘it dalaşına’’ dönüştürdü. Günde en az birkaç kez uçakları kapışıyor, karşılıklı füze teatisi yaşanıyor.

Aslında paylaşamadıkları gökyüzü değil... Irak uçuşa yasak bölgeyi tanımayarak, ülkenin kuzeyinde Kürtler'e bırakılan topraklarda egemenlik hakkını yeniden kurmanın hazırlığını yapıyor. Müttefikimiz ABD ise Kuzey Irak'taki Kürdistan'ı Saddam'a karşı köprübaşı olarak korumak niyetinde.

Türkiye'yi sorarsanız.

Dimdik ayakta, müttefikinin yanında.

Komşusunun karşısında.

Aferin.

* * *

Ama hayrettir, müttefikimiz ABD düşman komşusu Küba ile barışıyor.

Sanki, Küba'ya yerleştirilen Sovyet füzeleri nedeniyle Üçüncü Dünya Savaşı'nın eşiğine gelinmemiş gibi.Sanki, ABD tarihinin en utanç verici gizli operasyon fiyaskosu Küba'nın Domuzlar Körfezi'nde yaşanmamış gibi.

Sanki, Miami'de emlak fiyatlarının düşmesine (ve Türk zenginlerinin göçüne) yol açan suç dalgası Küba mafyası kaynaklı değilmiş gibi.

ABD 40 yıla yakın süredir Küba'ya uyguladığı ambargoyu yumuşatıyor. Bu ülkeye gübre ve tarım ekipmanı satışını serbest bırakıyor. ABD'de yaşayan Kübalıların memlekete para yollama sınırı kalkıyor. Ama Küba'nın sakallı patronunu bu kararlar kadar sportif bir jest sevindiriyor. ABD, beyzbol fanatiği Castro'ya Baltimore Orioles takımını iki gösteri maçı için yolluyor.

* * *

Demek ki neymiş...

Müttefikimiz can düşmanı komşusu ile barışırken, bizim komşuyla ölümüne kapışıyor. Biz de müttefikimizin komşumuzu dövmesine alkış tutmayı, akıllı bir ittifak sayıyoruz. Komşuyla nasıl barışacağımızı hiç düşünmüyoruz.

Aferin...

* * *

Hay aksi, yine beceremedik. Bugün de hükümeti kuramadık-pardon yazamadık. Artık kısmetse başka güne.

İnşallah biz hükümet meselesini yazarız, siz büyük medya mütefekkirlerinden fırsat bulur, mideniz de kaldırırsa okursunuz.

Hükümet, azzz sonra...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI