Ege Haberleri

EGE

  Herkes isyanda

  Hürriyet Haber
  09 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mayıs 2000 - 00:01

  Işıkkent'teki Gökdere Köyü halkı, taşocaklarının kendi yakınlarına taşınmasına tepki gösteriyor. Vali Nehrozoğlu ise her karara karşı çıkılmasından yakınıyor.

  İZMİR Valiliği, Ekim 1999'da Bornova'daki taşocaklarının kapatılarak, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'ne 3 kilometre uzaklıktaki Gökdere Köyü yakınına taşınmasına karar verdi. Ancak bu girişime köylüler tepki gösterdi.

  Kurban ediliyoruz

  KARARIN tek taraflı alındığını belirten Muhtar Halil Karaca, ‘‘Taşocaklarını kent merkezinden uzaklaştırmak adına bizi kurban ediyorlar. Yerleşim yerine daha uzak bir bölge belirlensin’’dedi.

  Zeytinyağı kalitesi

  KÖYDE yaşayan yaklaşık 500 kişinin tarımdan geçindiğini belirten Karaca, ‘‘Köydeki 16 bin zeytin ağacından yılda 100 ton yağ alıyoruz. Taşocaklarının yayacağı toz, ürün kalitesini düşürecek. ÇED raporu olumlu gelirse Ankara'ya gideceğiz’’ diye konuştu.

  Nasıl iş yapacağız

  VALİ Nehrozoğlu ise, hizmet adına atılan her adımın tepki görmesinden sıkıldığını belirterek, ‘‘Herkesi dinlersem nasıl iş yapacağım?. Gökdere, bilimsel verilere dayanılarak belirlendi. ÇED raporu alınınca ocaklar taşınacak’’ dedi.

  Neydi ne oldu

  İZMİR'de taşocaklarıyla mücadele 1992'de başladı. Valilik ve İl Daimi Encümeni'nin kapatma kararı bakanlığın izin vermesiyle uygulanamadı. Vali Kutlu Aktaş bu kez işletme ruhsatı iptali için dava açtı ve kazandı. Bunun üzerine işletmelere bakanlıkça maden arama ruhsatı verildi. 1995'de Büyükşehir Belediyesi işletmelerin geçici çalışma izinlerini iptal etti. 1996'da Belkahve'nin 1. derece sit ilan edilmesine karşın, ocaklar durdurulamadı. Belediye ocaklara giden yolları kazıp ulaşımı kesti. Sonunda ocakların bir bölümü çalışmayı durdurdu. Geçen Ekim ayında Vali Kemal Nehrozoğlu, taşocaklarının Gökdere'ye taşınacağını açıklayıp, bulundukları bölgeyi rehabilite etmeleri için 3 ay verdi. Ancak Gökdere için gerekli ÇED raporunun bir türlü alınamaması yüzünden taşocakları kapatılamadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı