Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Herkes için eğitim şart

  Halil Aksu
  26 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 21:29

  Ülkemİzde genel itibariyle bir eğitim eksikliği var. Hem bireylerde hem de kurumlarda. Kurumlardaki durum özellikle çok vahim. Özellikle bilişim ve iletişim teknolojileri alanında alınması gereken çok fazla yol var. Mevcut durumumuz içler acısı.

  Çalışanların temel bilgisayar bilgileri ve kullanmaları gereken uygulamalarla ilgili olarak düzenli olarak eğitim almaları gerekli. Bir yandan teknolojiler sürekli değişiyor, diğer yandan da çalışanlar öğrendiklerini unutuyor. O yüzden bilgileri düzenli olarak tazelemek ve güncellemek şart.

  Aynı durum yöneticiler için de geçerli. Üstelik orada durum daha da vahim. Zira yöneticilerimiz bilgisayar kullanmayı pek tercih etmiyorlar. Neden? Çünkü çoğu beceremiyor, beceremediği için çekiniyor. Büyük bir kısmı da gerekli görmüyor. Çünkü sekreterleri onlar için her şeyin çıktısını alıveriyorlar, raporları hazırlıyorlar. Dolayısıyla yöneticinin bilgisayar kullanmasına gerek yok.

  Yönetici bilgisayar kullanmadığı için, bilgisayar kullanan kişinin halinden de anlamıyor. Bilgisayar kullanmanın önemini kavrayamıyor. Bundan dolayı bir kısır döngü oluşuyor. Eğitim alınmadıkça bilgi ve bilinç azalıyor, bilgi ve bilinç azaldıkça motivasyon ve anlayış azalıyor. Bu böyle devam edip gidiyor.

  Oysa bunun böyle mi olması gerekir? Kesinlikle hayır. Eğitim, hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Herkes her zaman hem öğrencidir, hem de öğretmendir. Bundan dolayı tüm kurumsal çalışanların ve aynı zamanda yöneticilerin düzenli olarak eğitilmesi gerekmektedir. Şirkette kullanılan uygulamalar hakkında, İnternet ve mesajlaşma hakkında, başka bilinmesi gereken önemli diğer teknolojiler hakkında sürekli ve düzenli eğitim alınması gereklidir.

  Sadece eğitim almak da yeterli değildir. Aynı zamanda eğitimlerin içeriğinin anlaşılması da güvence altına alınmalıdır. Yani eğitilenin herhangi bir şekilde sınava tabi tutulması gereklidir. Bu şekilde eğitimlerin verimliği ve etkinliği çok daha artacaktır.

  Eğitimlerin verilmesi alanında elektronik ortamlardan destek almak da son derece mantıklı ve verimli bir yaklaşım. Bunun için e.öğrenme portalları, sesli MP3 kayıtları (podcast), video kayıtları (bunun için YouTube vb. ortamlar kullanılabilir) ve diğer Web 2.0 ortamlarından yararlanılabilir. Hatta sanal dünyalardan, yani İnternet tabanlı üç boyutlu ortamlardan yararlanmak da son derece faydalı olabilir. Bazı vizyoner şirketler kampüslerinin bire bir kopyasını sanal ortama taşıyorlar. Yeni işe başlayan bir çalışan, kampüsü dolaşarak, oryantasyon eğitimini alıyor. Ne kadar etkileyici.

  Eğitim şart! Eğitimin çalışma hayatımızın standart ve ayrılmaz bir parçası haline gelmesi lazım. Çalışanların yöneticilerini ikna etmeleri lazım, yöneticilerin de çalışanlarını ikna etmeleri lazım. Bu konuda herkesin üzerinde düşen duyarlılığı göstermesi lazım. Ancak böylece bir farkındalık oluşur, bunun sonucunda bir etki oluşur ve bunun sonucunda bir ilerleme olur. Umuyorum ki bunları görecek ömrümüz olur.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı