Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Herkes gücünü göstersin

  Hürriyet Haber
  13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılması yönündeki pazarlıkları değerlendirirken, ‘‘Herkes ne gücü varsa ortaya koysun’’ dedi.

  Demirel, seçimlerin ertelenmesi konusunda ise, ‘‘Seçimleri savunan partilerin parlamento zemininde kafi güçleri olduğuna kaniyim’’ değerlendirmesini yaptı.

  Demirel, Romanya, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki üçlü zirve sonrasında Türk gazeteciler için bir basın toplantısı yaptı. Gazetecilerin, zirve yerine iç siyasi gelişmeleri sormaları üzerine Demirel, ‘‘Vücudunuz burada, kafanız başka yerde. Sizin iki tane mi kafanız var?’’ sorusuyla yanıt verdi. Seçimlerin ertelenmesi girişimlerine ilişkin bir soru üzerine Demirel, seçim kararının 9 ay önce alındığını ve bunu hararetle savunan partiler bulunduğunu anımsattı. Bugün toplanacak Meclis'te gündemin seçimlerin ertelenmesi olmadığını anımsatan Demirel, ‘‘Genel görüşme açılınca yeni maddeler gündeme gelirse, burada nasıl hareket edileceğini tayin etme yetkisi siyasi partilerin işidir’’ dedi.

  Meclis'in her zaman olgun bir tavır sergilediğini, bu nedenle bir kaç gün beklemek gerektiğini kaydeden Demirel, ‘‘Seçime gidilmesi kararını parlamento almıştı’’ hatırlatmasında bulundu. Bu konuda, siyasi mülahazalara girmek istemediğini ifade eden Demirel, ‘‘Biraz bekleyip görmek gerekir. Seçimleri savunan partilerin, parlamento zemininde kafi güçleri olduğuna kaniyim. Birkaç gün sabredin, hergün değişik senaryolar önünüze gelecektir’’ dedi.

  312 PAZARLIĞI

  TCK'nın 312.maddesinin değiştirilmesi, siyasi yasakların kaldırılması, buna karşın seçimlerin pazarlık konusu yapılması yönündeki tartışmalarla ilgili yorumu sorulduğunda Demirel, şunları söyledi: ‘‘Bunlar yadırganacak şeyler değil. Yasak olan bir yerde, bunun kaldırılması için mücadelenin olması normaldir. Herkesin bu konuda ne gücü varsa ortaya koymasında bir mani yoktur. Ancak şiddete karşıyım. Demokratik yollardan, usulüne uygun, hukuk içinde herkes mücadelesini yapacaktır.’’

  Türkiye'de yaşanan bombalama olaylarına da değinen Demirel, bu tür densizliklere Türkiye'nin tahammül edemeyeceğine, kimsenin halkı böyle rahatsız etmeye hakkı olmadığını vurguladı. Bu bombalamaların, ülkeyi, seçimlerin ertelenmesi noktasına getirip getirmeyeceği sorusuna Demirel, ‘‘Çok büyütüyorsunuz. Olayları küçümsemiyorum. Ama, üç-beş bomba ile Türkiye paniğe girer mi? Devlet bunların hakkından gelir’’ yanıtını verdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı