"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Herkes Genel Müdür olarak mı işe başlamak istiyor?

Şu “İşsizlik var mı, yok mu?” tartışmasına devam edeceğim. Sanayici diyor ki, “Çalışacak personel bulamıyoruz”, gençler ise farklı bir pencereden bakıyor. Bugün söz sizin, okurların... Ve tepkileri de vermeye devam edeceğim. Sizler de yazın...

ŞU “İşsizlik var mı, yok mu?” tartışmasına devam edeceğim. Çünkü, gelen mailleri alt alta yazsam, size özel bir ek vermem gerekecek. Onlarca değil, yüzlerce mesaj geldi. Sosyal medya aracılığıyla da görüşlerini dile getirenler oldu. Sosyal medyanın da bu yararı var. Okurla yazar direkt temas kurabiliyor ve düşüncelerini aracısız aktarabiliyor. Peki, bu tartışma nereden çıktı?

Hatırlatayım...
İki hafta önce bir yazı yazdım. Eğitim ve insan kaynakları danışmanlığı yapan bir firmanın temsilcisi olan Oya Tüzün, beni arayıp “İş var, ama çalışacak kimse bulamıyorum” deyince...
Ben de oturup yazdım.
“3 bin kişinin başvurduğu bu işi 2 bin 949 dokuz kişi kabul etmedi” dedim.
Büyük bir GSM operatörü yeni kurulacak bir call center’da çalıştırmak üzere önce 300, ardından da o günün şartlarına göre işe insan alacaktı.
Call centerlarda çalışan gençlerle daha önce tanışma fırsatım olmuştu. İşin zor ve yıpratıcı olduğunu, mesai şartlarının genç olmalarına rağmen kendilerini zorladığını söylemişlerdi. Kabul ediyorum, zor bir iş... 24 saat isteyen bir iş... Pekala part time yapılabilir, öğrencilik dönemlerinde yapılabilir, daha iyi bir iş bulununcaya kadar yapılabilir.
Sonrasında da Türkiye’nin en iyi organize sanayi bölgelerinden biri olan Çiğli’nin Başkanı Hilmi Uğurtaş bir açıklama yaptı.

O da dedi ki...
“Çiğli’de, 35 bin kişinin çalıştığı 550 işyerinin bulunduğu bölgemizde sanayiciler fabrikalarında çalıştıracak düz işçi bile bulamamaktan yakınıyor. Meslek lisesi mezunlarını alabilmek için zaten sıradayız. Yeni teknoloji ürünü makinelere geçerken de düşünüyoruz. Kimisi ‘Vardiyada çalışmam’ kimi ‘Mesaiye kalmam’ diyor.”
Bugün söz sizde...
Sizden gelen mesajlarda... Adları açık, soyadları ben de...
 
Bugün söz sizde sizden gelen mesajlarda

1 - Koz olarak kullanıyorlar
İşsizliği koz olarak kullanan işverenler çalışanlara köle muamelesi yaptığı için bir takım işlerde gençler çalışmak istemiyor. Örneğin; biz mühendisler sözleşmelerde “Mühendis çalıştırılacaktır” ibaresi olmasa iş bulamayacağız. (Zafer M.)

2 - Koşullar önemli
Call centerlardaki çalışma koşullarını duyan gençler, oralarda çalışmaktan korkuyor. (Ferah O.)

3- Gençleri kullanıyorlar
İşsizlik var, hem de çok... “İlan veriyoruz, gelen yok” diyen çok olabilir. Genelde gençlere söylenip duruyoruz. “Önce işin mutfağından başlayacaksın. Öyle hemen müdür koltuğu, yüksek maaş, otomobil olmaz” diyen de... Ama şöyle de bir gerçek var. Bir gecede, bir masa, bir sandalye şirket kuran da çok... Böyle olunca deneme süresi adı altında işe başlatılan gençler ay sonunda, ne yazık ki, işveren tarafından “Verim alamadık” deyip yollanıyor. Bunu kurumsal firmalar da yapıyor. Özellikle Y nesli (kuşağı) denilen, 1980 sonrası iyi eğitim almış, ancak emir almayı çok sevmeyen gençlerin bu sürece adapte olması kolay değil. Bir de maaşlar komik... Hatta komik ötesi... Deniz Bey, “İşsizlik var mı, yok mu?” sorusunun cevabı şu... Evet var... (Esra A.)

4 - Soluk almayı öğrendim
Vardiyalı çalışmamak, mesaiye kalmamak istemenin tembellik değil de soluk almak ve yaşamayı seçmek olduğunu ben de sonradan anladım. Sanırım AOSB’dekiler de çağrı merkezleri de verdikleri maaşları ve insanların iş dışı yaşamlarına zaman ayırma dengesini bir daha düşünmeliler. (Esra Ö.)

5 - Mühendis yok tekniker yok
Çalışan kadın yüzdesi beni çok düşündürüyor. Bir de 4+4+4’ten sonra kaç olacak? Tekstil sektörü belki de eskisinden daha genç ve daha çok işçi bulabilir. Ama artık ara eleman bulmak çok zor, çünkü memleketimin taşı toprağı üniversite olduğu için herkes mühendis... Tekniker kalmadı örneğin bizim sektörde... Fakat çoğu mühendis teknikerden vasıfsız geliyor önümüze... (Elvan E.)

6 - Sanayiciyim bana göre mühendis bulamıyorum
Türkiye’de ve özellikle İzmir’de maalesef işsizlik de işçisizlik de var. Bir diyaloğu aktarayım. İzmir’in önemli özel üniversitelerinden birinde İngilizce bölümüne, Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan, aslen İzmirli olan bir doçent başvuruyor. Çok iyi geçen mülakat sonunda önerdikleri maaş 1.200 TL... Üniversitelerimizde gençlere okulu bitirince çok iyi mühendis, mimar matematikçi olacakları aşılanıyor. Çünkü, öğrenciler birer müşteri gözlerinde. Sonuç böyle olunca mülakata gelen öğrenci de verilen maaşı ve pozisyonu kabul etmiyor. İzmir’de sanayicilik yapmaya çalışan biri olarak savunma sanayinde çalışacak, istediğim kalite ve vizyonda mühendis bulamıyorum. İnsan kaynakları firmalarıyla görüşmelerimde verdiğim maaşın İstanbul standardında olduğu söyleniyor. Biri bana lütfen bunu açıklasın. (Tibet A.)

7- Beni ortada bırakanlar oldu
Bir tanıdığım benden, iş için aracı olmamı istedi. Kendi deyimiyle çok sıkışıktı ve ne iş olsa yapacaktı. O zaman çalıştığım şirkette, epeyce uğraşarak orta düzey yönetici asistanlığı ayarladım. Ama kendisi maalesef sekreterlik yapamayacağını söyleyip beni ortada bıraktı. (Esra D. A.)

X