« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Herkes 'Aykut' diyor

Rıdvan Dilmen: Aykut, Fenerbahçe’yi fazlasıyla hakediyor. Feyyaz Uçar: En kocaman adayım. Hakan Ünsal: En hazır teknik direktör. Altan Tanrıkulu: Aykut gelirse, bonservisi pahalı olanlar değil, sahada her şeyini verenler oynar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE’de, yeni sezonda teknik direktörlük koltuğunda kimin oturacağı konusundaki belirsizlik sürerken, Aykut Kocaman’ın ismi gün geçtikçe ağırlık kazanıyor. Christoph Daum hakkındaki kararını bir hafta içinde vermesi beklenen sarı lacivertli yönetim, teknik direktör adayları listesinde Kocaman’ın ismini en başa yazdı.
Geçmişte Mustafa Denizli dışında yerli isimlerle başarılı olunamadığı için Türk teknik direktörlere soğuk bakan Fenerbahçe Yönetimi’ni bu kez cesaretlendiren olay, Ertuğrul Sağlam’ın, Bursaspor’u şampiyonluğa taşıması oldu.
Bunun yanı sıra, Aykut Kocaman’ın 9 yıllık teknik adamlık deneyimi olması ve Emre Belözoğlu başta olmak üzere takımdaki birçok futbolcunun, teknik direktörlük koltuğunda Daum’un yerine Kocaman’ı görmek istemeleri bu değişimdeki temel etkenler arasında yer aldı. Emre, önceki gün yaptığı açıklamada, “En büyük isteğim Aykut Kocaman’ı gelecek sene de Fenerbahçe’de görmek. Teknik adam olarak da kalabilir” derken, Daum’dan, “Eski hocamız” diye bahsetmişti.
Öte yandan, Aykut Kocaman’ın, teknik direktörlüğün yanı sıra, halen yürüttüğü sportif direktörlük görevini de devam ettirmek istediği öğrenildi. Bu talep kabul edildiği taktirde Kocaman, transfer dahil tüm teknik konularda tam yetkili olacak, böylelikle de Türk futbolu yeni bir yönetim modeliyle tanışacak.
Her konuda tam yetki
Aykut Kocaman’ın bu görevin üstesinden gelip gelemeyeceğini, Kocaman’ın futbolculuğu döneminde Fenerbahçe’nin başkanı olan Ali Şen’e ve futbol otoritelerine sorduk. Hemen hepsi Ertuğrul Sağlam’ı örnek gösterip, Aykut Kocaman’ın da bu işi pekala yapabileceğini ifade etti...

AYKUT KOCAMAN İÇİN NE DEDİLER?

Rıdvan Dilmen: Gereken her şeye sahip

Aykut, Fenerbahçe’yi fazlasıyla hakediyor. Hem kişiliği hem de teknik adamlık bilgisi üst düzeyde. Fenerbahçe Teknik Direktörü olmak için gereken bütün özelliklere sahip. Gelirse, çok başarılı olacağına inanıyorum.
Soru: Sizin Fenerbahçe’nin başında iken yaşadığınız olaylar Aykut Kocaman’ın başına gelebilir mi?
Şimdiki aklım olsa o dönem teknik direktörlüğü bırakmazdım. Bana, “Görevi bırak” diyen de olmamıştı zaten.

Ali Şen: Türkler de yapabilir

BÜYÜK takımlarda görev yapacak yabancı antrenörün bilipte bizim Türk antrenörlerin bilmediği bir şey kalmadı. Çalışkan, kendine güvenen, zeki, insan ilişkileri iyi olan ve futbolda yenilikleri takip eden bir antrenör kesin başarılı olur. Ben futbolcu Aykut Kocaman’ı tanıyorum; teknik direktör Aykut Kocaman hakkında yorum yapamam.

Feyyaz Uçar: En iyi şekilde yapar

AYKUT Kocaman Fenerbahçe Teknik Direktörlüğü görevini fazlasıyla yapar. Zaten teknik direktörlükte de başarıları var. Son yıllarda futbolda teknik taktik fizik kondisyon ve mental olarak yeni bir icat yok; bizim hocalarımızın kimseden eksiği yok fazlası var. Fenerbahçe için en “kocaman” adayım Aykut.

Altan Tanrıkulu: Rekabeti artırır

ÖNCELİKLE futbolcuların Aykut Kocaman’a nasıl baktığı önemlidir. Bu konuda Aziz Yıldırım sağlam duruş gösterirse futbolcuların sesi soluğu çıkmaz ve Kocaman da başarılı olur. O yüzden Aykut Kocaman gelirse Fenerbahçe formasına da rekabet gelir. Bonservisi pahalı olan, forması çok satan değil, sahada her şeyini verenler oynar.

İlker Yasin: Hiddink gibi olmalı

FENERBAHÇE Teknik Direktörlüğü’ne getirilecek kişinin, sadece futbol bilgisi ve Türkiye’deki futbol geçmişiyle değerlendirilmesi doğru olmaz. Fenerbahçe’ye, Hiddink motiflerine uygun ve her kesimin, otoritesine itaat edeceği bir teknik adamın getirilmesi görüşündeyim. Bugünkü ortamda bir Türk teknik direktörünün böyle bir sorumluluğu kaldırmasını zor.

Hakan Ünsal: Kimse itiraz etmemeli

ERTUĞRUL Sağlam’ı gördükten sonra gelmesine itiraz edecek kimse olmamalı. Daum’a, Aragones’e, Rijkaard’a tahammül ediliyorsa Aykut’a da kredi vermemiz gerek. Aykut Kocaman’ın avantajı; son bir sene boyunca Fenerbahçe’nin arka bahçesinde hep o vardı. Geçen yılı çok iyi bir staj dönemi olarak görürsek Fenerbahçe için en hazır teknik direktör o, bana göre.

Engin İpekoğlu: Çok istiyorum

YERLİ teknik direktörlere, malesef yabancılara tanınan şans gösterilmiyor. Bu, bilinen bir gerçek. Bunun nedeni yabancı teknik adamlar en az 3 yıllık sözleşmelerle geliyorlar ve sözleşmelere öyle ağır koşullar koyduruyorlar ki,  göndermeniz de çok zor oluyor. Aykut Kocaman’ı Fenerbahçe’nin başında görmeyi çok arzuluyorum.

YORUM HABER: Yıldırım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Christoph Daum ile devam etmek.
Yabancı bir teknik adam getirmek.
Aykut Kocaman’a görev vermek.

FENERBAHÇE’de bugünlerde en büyük sıkıntıyı yaşayan isim elbette ki Aziz Yıldırım.
Başkan’ı sıkıntıya sokan sadece kaçan şampiyonluk değil...
Teknik direktör sorunu Yıldırım’ın başını ağrıtan en önemli konu.
Önünde 3 seçenek var Aziz Yıldırım’ın:
1-) Christoph Daum ile devam etmek.
2-) Yabancı bir teknik adam getirmek.
3-) Aykut Kocaman’a görev vermek.
İsterseniz üçüncü seçenekten başlayalım. Aykut Kocaman’ı teknik adam olarak görmek isteyen pek çok yönetici var. Sonuna kadar arkasında durmaya da hazırlar. Buna Aziz Yıldırım da dahil. Ama kamuoyundan gelecek baskıyı ne kadar kaldırabilecekleri soru işareti. Kaldı ki, gelecek ilk kötü sonuçta, “Aykut Daum’un altını oymuştu zaten” eleştirileri de Kocaman’ı bu konuda daha temkinli davranmaya itiyor.
Tüm bunları üst üste koyduğunuzda Aykut Kocaman seçeneği bir anlamda “macera aramak” olarak değerlendiriliyor.
İkinci seçenek ise çok daha fazla kafa karıştırıyor. Kulübe pek çok teknik direktörün menajerinden teklifler geliyor. Hem de dünyaca ünlü isimlerden. Bu teknik direktörlerin adlarını yakında duyarsınız. Ama bu seçenekte de soru şu;
- Türkiye’yi çok çok iyi tanıyan Daum ile şampiyonluk kaçtı. Ya ilk kez gelecek teknik adam da başarılı olamazsa.
Bu soruya iki endişe daha ekleniyor:
1-) O zaman tüm hesap yönetime (Başkan’a) kesilir.
2-) Mali açıdan tam bir fiyasko yaşanır.
Fenerbahçe Luis Aragones’e 7 milyon dolar civarında bir tazminat ödedi. O rakama yakın bir parayı Christoph Daum’a da ödeyecek. Yeni gelen teknik adamın da alacağı ücret var. O da yıllık 3 ile 5 milyon euro arasında olacak. Böyle düşününce Aziz Yıldırım açısından geriye tek seçenek kalıyor;
- Daum ile devam etmek.
Bakalım, zaman ne gösterecek hep beraber göreceğiz.


Bunları da Beğenebilirsiniz