Hergün 3 işçi kazada ölüyor

Hürriyet Haber
25.04.2004 - 10:26 | Son Güncelleme: 25.04.2004 - 10:26

Türkiye'de her gün meydana gelen 200 iş kazasında ortalama 3 işçinin yaşamını yitirdiği, 10 işçinin de sakat kaldığı bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği GenelMüdürlüğü'nce SSK verileri baz alınarak yapılan araştırmaya göre, çalışmanın başladığı ilk saatlerde her gün meydana gelen 200 iş kazasısonucunda ortalama 3 işçi yaşamını yitirirken, 10 işçi de iş göremez derecede sakat kalıyor.
  
Araştırmaya göre, en çok iş kazası sanayinin yoğun olduğu İstanbulve İzmir'de meydana gelirken, meslek hastalığı ise en çok Zonguldak veAnkara'da gerçekleşiyor. 50'nin altında özellikle 1 ile 10 arasında işçi çalıştıranküçük işyerlerinde yoğun olarak meydana gelen iş kazaları sonucundaki ölümler en çok 35-39 yaş grubu arasında gerçekleşiyor.
  
Bakanlık araştırmasına göre, iş kazaları en çok vasıfsız işçilerinçalıştığı inşaat işkolu ile çalışma koşullarının ağır olduğu madencilik ve metal işkollarında meydana geliyor. Türkiye son yıllardadüşüş olmasına karşılık, iş kazaları sonucunda meydana gelen ölüm ve sakatlık oranları açısından Avrupa ülkelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı