Isparta Haberleri

ISPARTA HABERLERİ

  Herbaryum'da 25 bin bitki var

  DHA
  15 Mart 2017 - 13:47Son Güncelleme : 15 Mart 2017 - 13:48

  Herbaryum'da 25 bin bitki var

   

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Özçelik, Herbaryum'da 25 bin bitki türü bulunduğunu söyledi.
  SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Özçelik, üniversite bünyesinde kurulan ve 2006 yılında uluslararası nitelik kazanan 'GUL' kodlu Herbaryum ve yöredeki bitki çeşitliliğinin şehir ve bölge için önemini anlattı. Herbaryum'da 25 bin bitki türü bulunduğunu söyleyen Özçelik, merkezi ABD'de bulunan Dünya Herbaryum Birliği'ne üye olduklarını ve Index Herbariorum Listesi'nde yer aldıklarını aktardı. Dünyada Gül Familyası Gen Merkezi'nin Isparta, Antalya ve Konya kuşağında uzanan Dedegül Dağı olduğunu kaydeden Özçelik, Isparta'nın 'meyve gülü' olarak nitelendirilen türlerde zengin olduğunu, bunun ekonomiye güçlü şekilde kazandırılabileceğini vurguladı.
  Isparta'nın 'en nadir', 'endemik', 'ıtri', 'tıbbi ve aromatik bitki' açısından Avrupa'daki bazı ülkelerden daha zengin olduğuna dikkati çeken Özçelik, ilaç, gıda, kimya başta olmak üzere birçok endüstriyi etkileyecek bir imalat potansiyelinin varlığına işaret etti. Dünyada gülgillerin gen merkezinin Asya kabul edildiğini anlatan Özçelik, "Gülün Latince ismi Rosa. Rosa cinsine ait tüm örnekler, canlılar gül kabul ediliyor. Gülgillerin gen merkezi Asya. Dünya literatüründeki karşılığı bu" dedi.

  FOTOĞRAFLI
   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  IspartaBugün18 ºCParçalı Bulutlu
  • Cmts16 ºC
  • Pazr14 ºC
  • Pzts15 ºC
  • Salı16 ºC
  • Çarş17 ºC
  • Perş17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı