Her yükseliş hâlâ satış fırsatı mı?

Hürriyet Haber
15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsada her yükselişi hala satış için fırsat bilenler çoğunlukta. Sabah seansını yüzde 1 oranında prim yapan borsa, ikinci seansta gelen yoğun satış dalgası nedeniyle günü yüzde 1'lik zararla tamamladı. Borsa endeksi günü 23 puanlık kayıpla 2 bin 304 puandan kapattı. Borsada toplam işlem hacmi de sadece 40 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Geçen ay sonu itibariyle tatile çıktığımızda borsa endeksini 3 bin 300 puan seviyesinde bırakmıştık. Tatil dönüşünde, yaklaşık bin puanlık kayıpla 2 bin 300 puana gerileyen İMKB'yi bir afet bölgesi halinde bulduk.

Evet İMKB, bugünkü haliyle aslında bir afet bölgesini andırıyor. Büyük reform olarak nitelenen yeni vergi yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana geçen yaklaşık bir buçuk aylık sürede, borsa yaklaşık 6.5 milyar dolar zarara uğramış durumda.

Bir borsa duayeninin deyimiyle, hükümet 6.5 milyar dolarlık zararın meydana geldiği herhangi bir sektörü, bugüne kadar çoktan afet bölgesi olarak ilan ederdi. Fakat nedendir bilinmez, ekonomi için en önemli göstergelerden biri olan İMKB'deki felaketi hala tam olarak anladığı söylenemez.

Borsacılar hükümetin basiretsizliği yüzünden global krizin Türkiye'ye ithal edildiğine inanıyorlar. Yeni vergi yasası uygulamada kaldığı sürece de, özellikle yabancı yatırımcının İMKB'de satışa devam edeceğine hatırlatıyorlar.

Keza yeni vergi yasası ile yabancı yatırımcı, 1 Ocak 1999'dan itibaren yaklaşık yüzde 30 civarında bir stopajla vergilendirileceğini görmüş durumda.

Yeni yasaya göre, ‘‘Dar mükellefler, Türkiye'de yaptığı işlemler nedeniyle elde ettiği gelir nedeniyle stopaja tabidir. Bu oran da gerçek veya tüzel kişiliğe göre değişmekle birlikte yüzde 30 civarındadır..’’ Yabancı, işte bunu gördü.

Bu yüzden yabancı yatırımcı, İMKB'den bir ay önce, bugünkü değerinden iki veya üç kat daha fazla fiyattan aldığı bir hisse senedini bulduğu her fırsatta satıyor. Diğer bir ifadeyle, her yükselişi satış için fırsat olarak görüyor. Amacı, biran önce hisselerini bizim borsadan satıp uzaklaşmak. Böyle bir borsada yerli yatırımcı da, yönünü seçimin belirleyeceğine inandıkları rüzgara karşı işlem yapmaya çalışıyorlar.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı