Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Her yıl ‘Fatma Cengiz’ krizi yaşıyor

  Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL
  10 Eylül 2013 - 01:23Son Güncelleme : 10 Eylül 2013 - 00:46

  Almanya’da yaşayan 3 çocuk annesi Fatma Cengiz’in (39), Ergenekon davası hükümlüsü Fatma Cengiz ile aynı adı taşıması, Türkiye’ye her girişinde, saatlerce beklemesine neden oluyor.

  Davanın başladığı 2008’den bu yana Türkiye’ye her girişinde suçlu muamelesi gördüğünü iddia eden Fatma Cengiz “Sivil polisler saatlerce beni beklettikten sonra her seferinde ‘Kusura bakmayın, yanlışlık olmuş’ diyor. Bu yanlışlık düzeltilemiyor mu? Psikolojim bozuldu, kendi ülkeme gelmekten çekinir oldum” dedi.

  Almanya’da bir internet alışveriş sitesinde çalışan Yozgatlı Fatma Cengiz, kara ya da hava yoluyla da gelse de sonucun değişmediğini anlattı. Dava sonrası ilk Türkiye’ye gelişinde çok korktuğunu belirten Cengiz, “Gözümün önüne, çocuklarım eşim geldi. Suçumun ne olduğunu dahi bilmeden ben herhalde cezaevine gireceğim diye kendi kendime düşünmeye başladım. Polisler 3 saat sonra, kusura bakmayın diyerek beni gönderdi” dedi. Cengiz, sorumlulara dava açmayı düşündüğünü belirterek, “Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de gideceğim. Koca ülke bir yanlışlığı düzeltemiyor mu? Her sene aynı hataya düşülemez. Almanya pasaportumla giriyorum ülkeye. Yani TC kimlik numarası var, çok basit bu hatayı düzeltmek. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu hatayı düzeltin, ülkeme girmekten korkar oldum” diye konuştu.

  İKİSİ DE YOZGATLI

  Eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin’in gözaltına alınmadan 15 gün kadar önce 2 gecesini Fatma Cengiz’in evinde geçirdiği ortaya çıkmıştı. Ergenekon Davası kararlarında 11 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılan Fatma Cengiz’i mahkeme yurtdışına çıkış yasağı koyarak tahliye etmişti. Fatma Cengiz, Almanya’da yaşayan Fatma Cengiz gibi Yozgatlı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı