Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Her yıl 8 milyon bebek sakat doğuyor

  ANKA
  01 Şubat 2006 - 11:36Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 11:36

  Dünyada her yıl 8 milyon bebeğin ciddi sakatlıklarla doğduğu, bunun sonucunda da her yıl 5 yaş altındaki 3 milyon çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi.

  Çocuk sağlığı alanında çalışmalar yapan ABD’li kuruluş March of Dimes tarafından yayınlanan "Doğum Sakatlıkları Küresel Raporu"na göre, her yıl dünyadaki tüm doğumların yüzde 6’sını oluşturan 8 milyon çocuk, genetik veya kısmen genetik faktörlerden kaynaklanan ciddi sakatlıklarla doğuyor.

  Aynı raporda her yıl 5 yaş altındaki 3 milyon çocuğun ciddi doğum hastalıklarının sonucunda yaşamını yitirdiği ifade ediliyor. Bu arada, 3.2 milyon çoğunun da, çok ciddi zihnisel ve fiziksel sorunlar ile yaşamını sürdürdüğü kaydedildi.

  Doğum sakatlıklarının küresel bir sorun olmakla birlikte etkilerinin en çok orta ve düşük gelirli ülkelerde hissedildiği belirtilen raporda ciddi sakatlıklarla doğan çocukların yüzde 94’den fazlasının ve sakat çocuk ölümlerinin yüzde 95’sinin bu ülkelerde meydana geldiği kaydedildi.

  Bu arada, doğum sakatlıklarının en yüksek olduğu 10 ülkeden 7’sinin, akraba evliliğinin yoğun olduğu Müslüman ülkeleri olduğuna dikkat çekildi.

  Öte yandan, gelişmiş ülkelerde kadınların ilk doğum yapma yaşının giderek yükselmesinin Down sendromu riskini artırdığına dikkat çekildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı