"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Her yeni uçak farklı bir destinasyon

SIFIR kilometre bir arabaya binmiştim ama sıfır kilometre bir uçağa hiç binmemiştim.<br><br>Bunu da yapmış olduk.

Cumartesi günü SunExpress’in Boeing 737 tipi uçağıyla Antalya’ya gittik.Uçak, SunExpress’in yirminci yılı şerefine yaptırılan yeni logosu ve renkleriyle boyanmıştı.Antalya’da bizi Genel Müdür Paul Schwaiger ve Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say karşıladı.Schwaiger, SunExpress’in belki de en eski çalışanlarından biri...O dönemde Lufthansa’da çalışan Schwaiger, SunExpress’in kuruluşunda görev almış ve daha sonra da şirketin en tepe noktasına çıkmış.Schwaiger, Türkiye’yi sevdiği gibi, turizmin gelişmesi için de büyük çaba sarfediyor.Çok net bir şey söylüyor:“SunExpress olarak vizyonumuz çok net... Türk turizminin en çok tercih edilen havayolu olmak ve Türkiye içindeki yeni yolcularımıza en fazla değeri sunmak...”SunExpress sadece Antalya’ya 20 yılda 20 milyon turist taşımış.Türk Hava Yolları dışında özel sektörün de Türkiye’nin değişik havaalanlarına uçmasından sonra SunExpress, müthiş bir hamle başlattı.Doğruyu söylemek gerekirse...Bu süreç en fazla İzmir’e yaradı.İzair-Pegasus ve SunExpress, İzmir ile Anadolu’yla bağlantısının yolunu yeniden açtı. SunExpress bununla da kalmadı; İzmir’den direkt yurtdışına uçmaya başladı.Bu da İzmir için büyük bir avantaj oldu.Hacı Say ve Paul Schwaiger ile uzun uzun konuştuk.Öyle anlaşılıyor ki; İzmir giderek havayolu şirketlerinin gözdesi haline gelecek.Antalya, Türk turizminin en önemli merkezlerinden, hatta başkenti sayılır.İstanbul, Türkiye’nin yarısı demek...İzmir de çok yakın bir zamanda bir transit noktası olacak.Antalya havaalanında SunExpress uçtuğu kentlerden özel stantlar kurmuş.Her yeni uçak yeni bir destinasyon anlamına geliyor.Hem Anadolu’dan, hem de yurtdışındaki farklı ülkelerin bu listeye dahil edilmesiyle birlikte ticaret de artacak, turizm de katlanacak.

20 milyon dolarlık maç

İşler iyi giderken herkes yorum yapar, herkes alkışlar.Önemli olan patinaj yapmaya başladığınızda nasıl davranacağınızdır.Hiç kuşkusuz bu yılın en büyük sürprizini Bucaspor yaptı.Takım müthiş bir performans gösterdi, camia bu başarı karşısında kenetlendi ve İzmirlilere büyük bir heyecan yaşattılar.Bucaspor iyi başladığı ligi, iyi bitirmeli... Buna mecbur...Hem kendisi, hem de İzmirliler için mecbur...Bucaspor için Süper Lig maddi sıkıntılardan kurtulmak ve play offlarda ikinci bir İzmir takımına yer açmak demek...O yüzden...Camia tartışmaları bir kenara bıraksın ve son 90 dakikaya konsantre olsun.Bucaspor, naklen yayın, iddia, sponsorluk bedelleriyle 20 milyon dolarlık bir maç yapacak.Belki daha da fazla...Bucaspor yeni olmasına rağmen tecrübeli futbolcularıyla bu maçı alacak güce sahip.Ben de buna yürekten inanıyorum.Buca Kayseri Erciyes’i yener Süper Lig’e çıkar; ardından da Karşıyaka ya da Altay’ın çıkışını kutlarız.

Akhisar büyük iş başardı

Akhisar’dan gelen fotoğraflara baktım dün...Bir de Karşıyaka’nın Hacettepe’yle Alsancak Stadı’nda oynadığı maçın görüntülerine...Tribünler cıvıl cıvıl, sanki bir bayram havası hakim...Gönül verdikleri takımların formalarını üzerine geçirenler statlara koşmuş.Her zaman söylüyorum.Kentlerimizi yönetenler sporun bu itici gücünü henüz keşfetmedi.Spor giderek büyük bir ekonomi ve büyük bir sivil hareket haline dönüşüyor. Hele bir de başarılar gelirse...Sadece İzmir değil, Ege Bölgesi’nin birçok takımı başarıya aç...Akhisar’ın Bank Asya 1. Ligi’ne yükselmesini o yüzden çok önemsiyorum.O bölgedeki birçok dostumla konuştum. Akhisar ve çevresinde müthiş bir heyecanın olduğunu söylüyorlar.Birçok eve bayraklar asılmış, gelecek yılın planları yapılmaya başlanmış.Daha da ilginci, Akhisarlı kadınlar bile bu duyguya ortak olup bayrakları alıp maça gitmiş.Akhisarlı futbolcuları kutluyorum. Kulüp başkanını, teknik direktörünü ve emeğe geçen herkesi ayakta alkışlıyorum.

 

X