"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Her yemeğe uygun bir tava

Geçen çarşamba mutfaklarımızın vazgeçilmez araç gereçlerinden biri olan tavadan bahsetmiştik.

Türkler’in ta Orta Asya’da göçebe olarak yaşarken bile tava kullandıklarını, daha sonra Anadolu’ya geldiklerinde de tavanın yörelere ve ihtiyaca göre şekillendiğini söylemiştik.
Türk yemek kültüründe tava en çok et ve sebze pişirmekte kullanılır. Et ve sebze kızartmalarında sıkça kullanılan tavalar hamur kızartmak ve helva yapmak için de ideal araçlardır.
Ayrıca mantıların, çorbaların üzerine gezdirilecek yağı kızdırmak için de tava ideal bir pişirme objesidir.
Tavada yemek pişirmenin en önemli avantajı besinleri kendi sularıyla, su eklemeden pişirmektir. Tavada pişirilen gıda için en uygunu yüksek sıcaklık olduğundan, gıdaların suyu boşa gitmemiş, içlerinde kalmış olur. Bu da gıdaların hem daha lezzetli, hem de daha besleyici olmasını sağlar.
Bakır tavalar, çelik tavalar, yanmaz yapışmaz tavalar ve diğerleri... Daha önce de değindiğimiz gibi, Anadolu insanı yemeğe meraklı olduğu için pek çok materyali pişirme araç gereçlerine hammadde yapmış, zaman ve ihtiyaçlar değiştikçe bu hammaddeleri çeşitlendirmiştir.
Tabii tavayı bu kadar çeşitli kılan şey sadece yapıldığı madde de değildir.
ıçinde pişecek yemeğin çeşidine bağlı olarak isimlendirilen tavalar da vardır.
Omlet tavası, Çin mutfağının simgesi haline gelmiş wok tavası ve krep tavası da tava çeşitlerinden bazılarıdır.

Ege usulü çipura

· 2 adet çipura balığı
Sos için; · 2 diş sarmısak
· Türk kahvesi fincanıyla 1 fincan zeytinyağı · 1 çay kaşığı tuz, karabiber, kırmızı toz biber · Varsa 2 yemek kaşığı ince doğranmış taze biberiye

YAPILIşI
Balıkların pullarını ve içini temizlettikten sonra yıkayıp süzün. Süzülen balıkların iki yüzüne de bıçakla çaprazlamasına kesikler atın.
Sosu hazırlamak için; dövülmüş sarmısakları ve zeytinyağını geniş, derin bir kaba koyun.
Tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi ekleyip çatal yardımıyla iyice çırpın. ınce doğranmış taze biberiyeyi ilave edip tekrar karıştırın.
Hazırladığınız sosu fırçayla içlerine sürdüğünüz balıkları bu sosla en az yarım saat bekletin; ardından elektrikli ızgara ya da kömür ateşinde pişirin.
Sıcak sıcak servise sunun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI