"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Her yaşta sağlıklı ve güzel kalmak

30’lu yaşlarda cildimiz ve saçlarımızın gereksinimi 50’lerdekinden çok daha farklıdır.

Tüm bu ihtiyaçlara bedenimizi ve ruhumuzu da kattığımızda, her yaş dönemiyle birlikte izlememiz gereken stratejiler de değişime uğrar. Peki, her yaşta sağlıklı ve güzel kalmanın sırrı nedir? Cevabı, aşağıdaki yazımızda.

Bir kadının 35 yaşına girmesiyle birlikte hayatında verdiği kararlarda eskisine göre büyük değişimler yaşanmaktadır. Çocuk sahibi olma arzusu, kariyer yapma planları ya da evlilik kararı 30’ların ortasından itibaren giderek daha karmaşık bir hal almaya başlar. Tüm bu baskıların altından kalkabilmek için strese karşı içinizde yaratacağınız huzurla karşılık vermeniz gerekir.

Kremler UV korumalı olmalı

Bu dönemde vücutta meydana gelen psikolojik değişimle birlikte ciltte de birtakım değişimlere hazırlıklı olmak şart. Çünkü 30’dan itibaren cildimiz 10 yıl öncesine oranla yüzde 30 daha az yağ üretmeye başlamıştır. Ayrıca bu yaşlarda cildin olumsuz dış etkenlere karşı oluşturduğu koruma kalkanı da eskisine nazaran yüzde 10 daha zayıflamıştır. Sonuç olarak yüzdeki ilk mimik çizgilerinin oluşması için tüm şartlar mevcut hale gelmiştir.

Kuru saçların dostu saç peelingleri

30’lu yaşla birlikte hormonal sebeplerin de etkisiyle saç telleri giderek incelmeye yüz tutar. Özel saç bakım serileri, saçın keratin tabakasını güçlendirici ve volüm etkisiyle bu dönemde en büyük yardımcılarınız olacaktır. Tabii, eskisi gibi bu dönemde de saç rengi değişimi ve saç modelleri hayatınızda önemli bir yer tutar. Bu yüzden kullandığınız spreylerin, jölelerin ve vaksın tıpkı saç şampuanları kadar aynı zamanda bakım yapan içeriklere sahip olması önemlidir. Tüm bunlara karşın zaman içinde saç diplerinde kepek tabakası oluşturmaları ve saçları güçsüzleştirmeleri söz konusudur. Saçlardaki kepeklerden kurtulmak için birçok markanın geliştirdiği aynı zamanda peeling etkili şampuanları saç diplerindeki kalıntılardan kurtulmanızı sağlar.

İlk mimik çizgileri 35’ten itibaren oluşur

Bakım kremleri bu dönemden itibaren daha önce kullanılanlardan daha zengin içerikli olmalı ve aynı zamanda göz bakımını da gerçekleştirebilmeli. Ayrıca yaz mevsiminde uyguladığınız bakım kreminin mutlaka UV korumalı olmasına dikkat edin. 35’ten itibaren yüzdeki ilk mimik çizgileri oluşmaya başlar. Günde yaklaşık 30 bin kez çalışan yüz kas sistemi gülme, konuşma ya da göz kırpma hareketleri vücudun kendi ürettiği kalsiyum sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden tüm kırışıklık kremlerinde magnezyum gibi kalsiyum tutucular bulunmaktadır.

Yogayla rahatlayın, fitness’la gençleşin

Stres yüklü ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak gerekiyor. Ancak bu birçoğumuz için neredeyse imkansız gibi. Bu yüzden uzmanlar rahatlama yoluyla vücuda enerji depolamanın gerekliliği üzerinde duruyor. Böylelikle zor ve uzun görevlerin üstesinden gelmenizin daha rahat olabileceğini belirtiyorlar. Peki, bugüne dek hiç herhangi bir rahatlama metodu denediniz mi? O zaman en kısa zamanda mutlaka birini öğrenin. Yoga, meditasyon ya da otojen egzersizdeki değişik teknikleri size en yakın meditasyon ya da yoga merkezlerinde öğrenebilirsiniz.

Eğer bugüne dek spor yapmadıysanız en azından şu andan itibaren uzun süreli bir kas egzersizine başlayabilirsiniz. Bisikletten daha etkili bir egzersiz bulunmuyor. Bisikletle hem yaz mevsiminde hem de kış günlerinde enerji depolamanız mümkün. Akciğer, kalp ve kan dolaşımı sistemi üzerinde inanılmaz bir etkisi bulunan bu egzersiz aynı zamanda bacak kaslarını da yeniden yapılandırıyor.

ÜRÜN MARKET

Gözlerde yaz ışıltısı

FlorMar yeni sezon renklerini, True Color Sedef Far serisi ile tüm bakımlı kadınlarla paylaşıyor. True Color farlar tuzluk far şeklindeki ambalajı ile kullanım kolaylığı sağlarken sedefli dokusu da gözlere ışıltı veriyor. Göz kapağında uzun süre kalıcılığını koruyarak güzelliğinizin gün boyu sürmesini sağlıyor.

Eller koruma altında

Hobby El ve Vücut Losyonu şimdi güneş sonrası bakım için ideal. Tüm cilt tiplerine uygun olarak üretilen losyon, güneş ışınlarına maruz kalan ve kuruyan ciltler için ideal bir bakım sağlıyor. Cildi besleyerek uzun süreli ipeksi bir yumuşaklık kazandırıyor. Ayrıca zengin filtre ve nemlendirici özelliği sayesinde cildin, güneşin kaybettirdiği nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor. Etkili formülü sayesinde cilt tarafından kolayca emiliyor.
X