Ege Haberleri

  Her üç öğrenciden birinin tercihi ÇÖMÜ

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  04.09.2014 - 01:55 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre, Türkiye'de en çok tercih edilen üniversitelerden biri oldu. Sınava giren her 3 öğrenciden 1'i tercih listesine ÇOMÜ'yü yazdı.


  ÖSYM istatistiklerine göre, ÇOMÜ'nün 210 programını bu yıl tercih listelerine yazan öğrenci sayısı 293 bin 52 oldu. Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Tıp Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İlahiyat Fakültesi, Hemşirelik, Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik, İktisat, İşletme, Bilgisayar, Uluslararası İlişkiler, Anestezi, Türk Dili ve Edebiyatı, Bankacılık ve Sigortacılık ile Grafik programlarının en çok tercih edildiği ÇOMÜ'ye sadece 10 bin 419 öğrenci yerleşebildi.
  ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, yerleştirme verilerinin kendilerini memnun ettiğini belirterek, "Bir üniversitenin başarısını ölçmede öğrenci ilgisi de önemli verilerden bir tanesidir. Bu yıl ilk yerleştirmede yerleşen oranı yüzde 97'ye kadar çıktı. Yabancı öğrenciler, dikey, yatay geçişler de eklendiğinde yüzde 120 civarında bir doluluk oranıyla hizmet vermek durumunda kalıyoruz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi son 3 yılda çok sayıda yeni fakülte, okul ve programın açılması, Hazırlık Okulu'nun devreye girmesiyle öğrenci sayısını 27 binden 46 bine kadar çıkardı. Buna rağmen okula olan ilginin artması sevindirici. Başka bir deyişle ÇOMÜ sadece nicel olarak değil, nitelik olarak da, tercih edilirlik yönünden de başarısını arttırarak sürdürüyor. Türkiye'de LYS'de tercih yapan her 3 öğrenciden 1'i üniversitemizi tercih listesine yazdı. Elbette bu da bir ölçüdür. Çanakkale bu sayede Türkiye'de en çok tercih edilen illerden biri haline geldi. Kontenjanımız 10 bin 900 değil de 100 bin 900 de olsaydı eminim dolardı. Herkes Çanakkale'de okumak istiyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı