Gündem Haberleri

  Her tıp mezunu, doktor olamayacak

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tıp, hukuk ve mühendislik gibi fakülte öğrencilerine, ilgili mesleği yapabilmeleri için merkezi yeterlilik sınavı getiriliyor. YÖK'ün bu yeni uygulaması, sözkonusu fakültelerden diploma alan her öğrencinin ilgili mesleği yapamayacağı anlamına geliyor. Tıp mezunu, yeterlilik sınavında başarılı olamadığı takdirde, doktorluk yapamayacak.

  YÖK, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim devrimi benzeri bir reformu yükseköğretimde de uygulamaya hazırlanıyor. Eğitim ve ilahiyat fakültelerini yeniden yapılandıran YÖK, şimdi de eğitime standart getirmek için tıp, hukuk ve mühendislik fakültelerine el attı. YÖK'ün, ‘diploma olmazsa yapılamayan meslekler’ arasında saydığı bu fakültelere, ‘Bitirme Sınavı’ türü bir merkezi yeterlilik sınavı konulacak.

  Rektörler Komitesi'nin Aralık ayında aldığı kararla kurulan komisyonlar, çalışmalarını son aşamaya getirdi. İlk aşamada tıp ve hukuk fakültelerini kapsayan çalışmaya göre, bu alanlarda mezuniyetten önce ‘Ortak Yeterlilik Sınavı’ yapılması öngörüldü. Buna göre, örneğin tıp fakültesinden diploma alan her öğrenci doktor olamayacak. Tıp fakültelerinin 5 veya 6. sınıfının sonunda, ulusal boyutta ve ‘yeterlilik sınavı’ niteliğinde merkezi bir sınav yapılacak. Sınavda başarı gösterenler ‘doktor’ ünvanını alabilecek. Başaramayanlara ise lisans diploması verilecek. Yeterlilik sınavında başarı gösteremeyenler, yeterli hale gelene kadar sınava girecekler.

  Hukuk fakültelerinde merkezi yeterlilik sınavında başarı gösteremeyenler de, hukuk fakültesi diploması alsalar bile hakim, savcı, avukat olamayacak.

  MODEL GENİŞLETİLECEK

  Komisyonların ‘taslak’ çalışmalarının, YÖK'ün Şubat toplantısında ele alınacağı bildirildi. YÖK'ün onay vermesi halinde, model önümüzdeki dönem uygulamaya girecek.

  Komisyonların yaptığı çalışmaya göre, öncelikle tıp ve hukuk fakülteleri için planlanan sınav, uygulama sonuçları izlenerek yaygınlaştırılacak. Bu çerçevede, yine ‘diplomasız yapılamayan meslekler’ arasında yer alan inşaat ve makina mühendisliği ile diş hekimliği programları da uygulama kapsamına alınacak.

  UYGULAMA KAÇINILMAZ

  Ankara ve Erciyes Tıp Fakültesi eski dekanlarından genel cerrah Prof. Dr. Semih Baskan, tıp alanından başlatılması planlanan bitirme sınavı için ‘‘Kaçınılmaz’’ değerlendirmesi yaptı. Baskan, Hürriyet'e şunları söyledi:

  ‘‘Burada can alıcı nokta, yükseköğretimde standart olayı yok. Yalnız tıpta değil, her alanda böyle bir sınav, başta standartı getirecektir. Her fakülte kendi denetimini yapacak, eksiklerini bilecek, hatta bunu gidermek için diğerinden yardım alacak ve bir standart sağlanacaktır. TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) nasıl tıp fakülteleri arasında mezuniyet sonrası için bir değerlendirme yapılmasını sağladıysa, bitirme sınavı türü bir yeterlililik sınavı da mezuniyet öncesi eğitimin değerlendirilmesinde geçerli olacaktır. Bu bakımdan, yalnız tıpta değil, her alanda böyle bir sınav olmalıdır. Her kurum yaptığı, verdiği eğitimi bir şekilde irdelemelidir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı