« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Her şeyin hayırlısı!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Ne zaman bir şeye kızsam, haksızlığa uğradığıma, mağdur edildiğime inansam, Ataköy'de oturan rahmetli Sabri amcamın yanına koşardım.. Derdimi anlatır, çözüm bulmasını isterdim. O çelebi, iyiliksever insan, beni sabırla dinler, sonunda tek bir cümle söylerdi: ‘‘Her şeyin hayırlısı olsun evladım!’’ Başlangıçta üzülürdüm. Bu kadar yakınmanın karşılığında, bir cümleyle avun.. Sonra bu cümle beni öylesine rahatlattı ki, anlattıklarımdan çok daha kötü şeyler yaşayabileceğime inandım. Sorunlar büyüdükçe, ‘‘Her şeyin hayırlısı olsun’’ ifadesi, bende sanki hiç sorun yokmuş duygusu yarattı. Rahatladım. Bir psikoloğa gider gibi amcama gittim, bu cümleyi işitmek için..

Hakan Şükür'ün Juventus'e transferi suya düşünce, rahmetli amcam aklıma geldi. ‘‘Her şeyin hayırlısı olsun’’ diye düşündüm. Ya bir de, Hakan'ın Juventus'e transferi gerçekleşseydi? Asıl, o zaman hapı yutmuştuk. Bu, golcülüğü tartışılmaz; ancak kendisine güvenmeyen, davranışlarıyla tutarsızlığını belgeleyen futbolcu, bize saçımızı başımızı yoldururdu. Ruh sağlığımız bozulur, doktorlara taşınırdık. Eczaneler, köşeyi dönerdi.

Eğer işin başında dengesiz davranmayıp, ‘‘Gitmiyorum. Torino'da acı anılarım var. Türkiye'de mutluyum’’ deseydi, herkes onu anlayışla karşılardı. Kimse de, ‘‘Niye gitmiyorsun kardeşim, mecbursun’’ diyemezdi. Kemal Sunal'ın Şaban'ına bile razıydık.. Hiç olmazsa, Şaban'ın halk tarafından benimsenen, kendine özgü bir Dünya görüşü vardı. Ama o, Jack Nicholson'un dahi canlandıramayacağı bir karakteri, adına değil; kendisine ilah gözüyle bakan, ona benzemek isteyen genç sporcuların namına da oynadı. Ezik, güvensiz, suskun, gizemli, maddiyata düşkün ve bunalımlı görüntüsüyle, hepsini düş kırıklığına uğrattı. Çizme'nin kapısını zorlayacak Türk futbolcularına da, kötü bir ‘‘miras’’ bıraktı.. Hakan, bundan sonra ağzıyla kuş tutsa, sevenlerinin gözünde bitmiştir..

TRAJİKOMİK OLAY

Geçtiğimiz günlerde bir başka trajikomik olay, Antalya'da yaşandı.. Vergisini ödemek istemeyen futbolcular, Dernek aracılığıyla, yasanın kendileriyle ilgili bölümünün değiştirilmemesi durumunda, gerekirse maçlara çıkmayacaklarını bildirdiler.. Bunu, basın toplantısında, sözcüleri sıfatıyla Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Adnan Sezgin açıkladı. Konyasporlu futbolcu İskender de, vergiyi protesto amacıyla salonu terketti.. Yakışır.. İşçi, memur, asgari ücretli, sabahın köründe evinden çıkıp, çalışsın.. Siz, maçları boykot edin. Tabii, gücünüz yeterse.. Adnan Sezgin, önce İstanbulspor'daki futbolcularının hakkını korusun, sonra konuşsun.. Eski Trabzonsporlu İskender ise, tavır koyarken, yeni kulübünden aldığı paranın karşılığını verip vermediğini düşünsün..

Bu olayları görünce, bozulan moralimi tamir için, o sihirli cümleyi daima kendime saklıyorum: ‘‘Her şeyin hayırlısı olsun!’’
Bunları da Beğenebilirsiniz