Gündem Haberleri

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  DHA - AA
  05.09.2015 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Tunceli'deki polis merkezine terör örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Murat Savaş Kale için Elazığ'da tören düzenlendi.

  Elazığ Emniyet Müdürlüğünde gerçekleştirilen törende, şehit Kale'nin öz geçmişi okundu, dualar edildi, saygı duruşunda bulunuldu.

  Törene kucağında bir aylık bebeği Yusuf Nihat ile katılan şehidin eşi Belgin Kale, şehidin babası Beşir ve annesi Makbule Kale'yi Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ve Tunceli Valisi Osman Kaymak teskin etmeye çalıştı.

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, törende yaptığı konuşmada, yapılan kalleşçe saldırıyı her şeyden önce bir insan olarak sindirebilmenin mümkün olmadığını söyledi.

  "SALDIRIYI DÜZENLEYENLER HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLARDIR"

  Bütün insanlığın teröre ve destek verenlere lanet okuması gerektiğine işaret eden Şen, "Siz hainler, dağlarda sürünecek ve gebereceksiniz. İnsanlık dışı alçakça yapılan saldırıyı düzenleyenler hiçbir zaman hedeflerine ulaşamayacaklardır" dedi.

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  "30 yıldan fazla bu ülkeye ihanet eden bu terör örgütünün siyasi koluna da bir çift sözüm var. Sizin o şehit ailesinin acısına söyleyecek bir sözünüz var mı? Siz bu şehit ailesine ve şehidin daha bir aylık olan yetim çocuğuna ne diyeceksiniz?" diyen Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Hani siz barışçıydınız siz demokrattınız siz, barış güvercini uçuruyordunuz, neredesiniz? Ha nerede olduğunu ben size söyleyeyim, terörist cenazesindesiniz. Vurduğumuz teröristlere yardım etmek için can siperhane dönüp bize saldırıyorsunuz. Size, destekçilerinize ve dün karakolda görev yaptığımız sırada bizlere sopalarla saldıranların hepsine lanet olsun. Sizleri kınıyorum."

  "YİĞİDİN OĞLU AĞLAMADI"

  Müftü Peyami Güngör tarafından okunan duaların ardından eşinin naaşının yanına gelen Belgin Kale, bebeğini göstererek, "Bakın ağlamadı. Yiğidin oğlu ağlamadı" diye konuştu.

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  Şehidin babası Kale de tepkisini, "Hainlere Allah'ın izniyle fırsat vermeyeceğiz" sözleriyle dile getirdi.

  Törenin ardından şehit Kale'nin cenazesi defnedilmek üzere Adana'ya uğurlandı.

  Törene şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Elazığ Emniyet Müdürü Nihat İşlek ile meslektaşları katıldı.

  'BAŞKA ŞEHİTLER OLMASIN'

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  Şehit polis memuru Murat Savaş Kale'nin cenazesi son kez babaevine getirildi. Şehidin emekli polis olan babası Beşir Kale, kısmi felç rahatsızlığı nedeniyle yakınlarının kollarında ve koltuk değneği ile oğlu için feryat etti. Görevli polislerin kucağında gezdirilen şehidin 40 günlük olan oğlu Yusuf Nihat Kale'yi görenler de gözyaşlarını tutamadı. Şehidin hemşire eşi Belgin Ünal Kale ve annesi Makbule Kale'nin feryadı yürekleri dağladı. Aslen Mardinli olup Erzurum'da dünyaya gelen şehidin başta babaannesi ile yakınları Kürtçe ağıtlar yakıp ağladı. Şehidin eşi Belgin Ünal Kale, "Henüz 1.5 aylık bebeğin yetim kaldı. Ben bu acıya nasıl dayanacağım" diye ağladı.

  Baba evinde helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Buruk Mezarlığı'na getirildi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törene, Adana Valisi Mustafa Büyük, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, AK Parti Adana Milletvekilleri Şükrü Erdinç, Talip Küçükcan, CHP'li Zülfikar İnönü Tümer, Elif Doğan Türkmen ve MHP'li Seyfettin Yılmaz da katıldı. Cenaze namazına tekerlekli sandalye ile katılan şehit babasını Vali Mustafa Büyük teselli etmeye çalıştı. Namazın ardından cenaze arabasına konulan şehit cenazesi, mezarlıktaki polis şehitliğine götürülüp toprağa verildi.

  Her şeyi anlatan fotoğraf

  Vali Büyük'ün acısını paylaştığı şehit babası, "Benim oğlum şehit oldu. Başka kimsenin çocuğu şehit olmasın" dedi. Oğlunun mezarına elleriyle toprak atan şehit babasına, tabutun üzerine serilen Türk bayrağını Vali Büyük öpüp teslim etti.

  Dün, Şehit Nahit Bulut Polis Merkezine bir grup terör örgütü mensubunca uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırı sonrası çıkan çatışmada, polis memuru Murat Savaş Kale şehit olmuş, bir sivil ağır, bir sağlık görevlisi ile bir polis memuru hafif yaralanmıştı.

  Bir teröristin öldürüldüğü çatışmada, bir terörist de ağır yaralı ele geçirilmiş, çatışmada ağır yaralanan bir kadın, kaldırıldığı hastanede tüm müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı