"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Her şeye karşı aşırı duygusalım

Güzin Abla

Tekirdağ'dan S.

SEVGİLİ Güzin Abla, 25 yaşında, çalışan bekar bir hanım okurunuzum. Sorunum, bütün duygusal olayları çok uç noktalarda yaşamam. Çok çabuk alınıyor, çabuk sinirleniyor, çabuk heyecanlanıyorum. Bazen TV haberlerini izlerken en ufak bir üzücü olay karşısında farkında olmadan gözlerimden yaşlar boşanıyor. Kısacası her şeye çok aşırı tepki gösteriyorum. Bir de aşırı derecede kıskancım. Sevdiğim ve değer verdiğim insanları sahipleniyor ve çok kıskanıyorum. Belki bu yazdıklarım size çok anlamsız gelebilir. Ama maalesef bazı sorunlarım olduğu bir gerçek. Bu nedenle sizden bu sorunlarıma yardımcı olabilecek bir uzman, ya da kuruma başvurmam gerektiğini öğrenmek istedim. Acaba bir çaresi olur mu?

GÜZEL Kızım, şu kıskançlık bölümü dışında, hemen hemen beni tarif etmişsin. İşte ben de aynen senin gibi aşırı duygusal, her şeye çabucak üzülen, okurlarımın da yakınlarımın da dertlerini dert edinen bir insanım. Bu yüzden mutlu olmamız hiç de kolay değil. Aşırı hassas, aşırı insancıl ve dışa dönük olmanın bir sonucu bu. Bu yapımızda var. Eğitilmiş tarzımızda var. Bu yüzden çektiğim tüm acılara rağmen ne yazık ki kızımı da tıpkı kendim gibi yetiştirdim. Zaman zaman bu dünyanın insanı olmadığımızı hissederim. Ama yine de soracak olursan, kendime zarar verdiğimi bile bile, yine de başka türlü olmak istemezdim. Ne yapalım kızım, bu dünyada bizim gibiler olmasa, insanlar ne yaparlardı? Bu yükü omuzlamak gerekiyor. Ancak daha çok genç olduğun için bu aşırı duygusallığın sana zarar verdiğini de düşündüğün için, bir psikoloğa gitmeni önerebilirim. Hiç değilse sana bu aşırı duygularla daha rahat yaşamayı öğretebilir.

FAKS: 0212 677 04 21

X