Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Her şey küçük Furkan için

  Ramazan Çay
  16 Ekim 2007 - 13:57Son Güncelleme : 16 Ekim 2007 - 15:38

  Bilecik'te ilköğretim 3. sınıfta eğitim gören engelli Furkan Sertel'in ailesi, her sabah ve akşam çocuklarını tekerlekli sandalyeyle okula götürüp getiriyor, öğle tatilinde altını bezliyor, ihtiyaçlarını gideriyor.

  Asgari ücretle bir şirkette çalışan baba Tacettin Sertel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spina bifida hastası olarak doğan 10 yaşındaki oğlu Furkan'ın, doktorlar sayesinde yaşadığını ve şu anda yürüme engelli olarak hayatını sürdürdüğünü anlattı.
  Sertel, şöyle konuştu:
  “Doktorlar, bu hastalığın ABD'de bin kişiden bir kişide, Türkiye'de de bin kişiden üçünde rastlandığını ve tedavisinin olmadığını söylediler. Oğlum Furkan'ın belden aşağısı tutmuyor. Dolayısıyla idrarını da hissetmiyor. Hala çocuk bezi kullanıyoruz. Kendi imkanlarımızla aldığımız tekerlekli sandalyeyle oğlum Furkan'ı her sabah 1 kilometre mesafedeki eğitim gördüğü okula götürüp getiriyoruz. Sabah ben okula götürüyorum. Annesi de her öğlen okula gidip Furkan'ın bezini değiştiriyor, ihtiyaçlarını gideriyor, akşama da eve getiriyor. Okul Müdürümüz, okulda Furkan'ın bu ihtiyaçlarını giderecek bir oda temin etti.”

  -“AKÜLÜ BİR TEKERLEKLİ SANDALYEMİZ OLSA...”-

  İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Furkan'ın derslerinde oldukça başarılı olduğunu anlatan baba Tacettin Sertel, “Furkan'ı, başarılı olduğu sürece gücümün yettiğince okutmaya çalışacağım. Furkan büyüdükçe kilosu ağırlaşıyor. Bu yüzden annesi Furkan'ı akşam okuldan alıp eve götürürken zorlanıyor. Akülü bir tekerlekli sandalyemiz olsa daha rahat edeceğiz” dedi.
  Çocuğu engelli olduğu için hiçbir yerde çalışamadığını belirten anne Hatice Sertel de, eşinin asgari ücretle 6 yaşında kızı, kendisi ve oğluna baktığını bildirdi.

  -“BEYİN VE ZEKA OLARAK ÇOK MÜKEMMEL”-

  Edebalı İlköğretim Okulu öğretmeni Mehmet Düzenli de, yaklaşık 1200 çocuğun bulunduğu okulun tek engelli öğrencisi olan Furkan'ın oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu belirtti.
  Furkan'ın çok zeki ve çalışkan bir öğrenci olduğunu ifade eden Düzenli, şunları söyledi:
  “Rehberlik Araştırma Merkezinden geldiler ve Furkan'ın rehber öğretmene ihtiyacı olup olmadığını sordular. Furkan'ın rehber öğretmene ihtiyacı yok, sadece fiziksel sorunu var. Beyin ve zeka olarak çok mükemmel. 1. sınıftayken okuma yazmada ilk 10'a girdi. Başarıda Furkan sınıfımızın ilk 10'una her zaman girer. Furkan'dan çok memnunuz. Ailesine çok teşekkür ediyoruz. Bu zorluklarla her sabah kar, kış demeden okula getiriyorlar. Furkan de ailesinin bunca emeğinin karşılığını derslerine çalışarak veriyor. İleride faydalı bir evlat olacak.”

  -SPİNA BİFİDA NEDİR?-

  Spina bifida ikiye ayrılmış veya açık omurilik ya da omuriliğin herhangi bir bölgesinin bozuk gelişimine verilen isim. Ana rahminde bebeğin omurgası gelişirken bir yanlışlık sonucu bir ya da daha fazla omur kemiği ve omuriliğin bir kısmı iyi gelişemez, omurilik ve sinir sisteminde değişik derecelerde hasar oluşur.
  Bacaklara, idrar kesesine ve kalın bağırsaklara giden sinirlerin çalışmaması nedeni ile yaşam boyu sürecek kısmi bir felç görülür.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı