« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Her şey Euroleague için

Ünal Aysal'ın başkan seçilmesiyle birlikte amatör branşlarda atağa kalkan Galatasaray'da, gelecek sezon Euroleague'de direkt mücadele edebilmek için çalışmalara başlandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

2010-11 sezonu itibarıyla basketbolda Avrupa'nın bir numaralı kupasında Türkiye'nin sesi daha fazla duyulmaya başlandı. THY Euroleague'in isim sponsorluğunu alırken, Efes Pilsen ana sponsorlardan biri haline geldi. Euroleague'e direkt katılım hakkını içeren A lisansını elinde bulunduran Fenerbahçe Ülker ve Efes Pilsen'in yanı sıra, Beko Basketbol Ligi'ni üçüncü bitiren Banvit de geçtiğimiz sezon ön eleme oynayarak ülkemizi Euroleague'de temsil etmişti.

Ünal Aysal'ın başkan seçilmesiyle birlikte amatör branşlarda atağa kalkan Galatasaray da, gelecek sezon Euroleague'de direkt mücadele edebilmek için çalışmalarına başladı. ULEB yönetimi 2011-12 sezonunda A Lisansına sahip olmasına karşın kriterleri yerine getiremeyen iki takım, Cibona Zagreb ve Lottomatica Roma'nın lisanslarının iptalini gündeme aldı. Union Olimpija, Partizan ve Prokom'un adı yeni sezonda A Lisansı için geçerken, sarı-kırmızılılar da bu yeni kupa yapılanmasında yer almak istiyor.

ULEB yönetimi Euroleague'e katılma hakkını vereceği takımlarda yerel ligdeki son üç yıllık performans, kulüp yapılanması, taraftar desteği ve maddi güç gibi kriterleri değerlendirmeye alıyor. Cafe Crown ile sponsorluk anlaşması sona eren ve Medical Park ile görüşmelerini sürdüren Galatasaray ise gelecek yıl en azından B lisansıyla Euroleague'de yer almanın peşinde. Ancak sarı-kırmızılı takımın önündeki en büyük engel, halihazırda İstanbul'da iki Euroleague takımının bulunması. Euroleague CEO'su Jordi Bertomeu, aynı şehirden üç takımın kupada mücadele etmesine sıcak bakmadıklarını açıklamıştı.

Galatasaray, Euroleague'e direkt katılım hakkı anlamına gelen A ya da B Lisansını alamaması durumunda bile, Beko Basketbol Ligi'nde finale yükselmesi halinde gelecek sezon Euroleague'de ön eleme oynayacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz