GeriFutbol Her şey bu imzayla başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her şey bu imzayla başladı

Her şey bu imzayla başladı
refid:16535477 ilişkili resim dosyası

Galatasaray camiasının gerçekleşen büyük hayali Seyrantepe projesinin protokol imzası Başbakan’ın talimatıyla atıldı. Bu imzayla başlayan süreçte de stadın bütün sorunları Erdoğan tarafından ortadan kaldırıldı.

GALATASARAY camiasının büyük hayali nihayet gerçekleşti. Sarı kırmızılıların yeni stadı Türk Telekom Arena’nın kapıları 15 Ocak’ta açılacak ve böylelikle hem Galatasaray hem Türkiye modern bir stadyuma daha kavuşacak.
Açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Türk Telekom Arena Stadı’nın projesinin sahiplenilmesiyle ilgili son günlerde kamuoyunda oluşan tartışmalara ise üç isim açıklık getirdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, Gençlik Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türk Telekom Arena’nın mimarının ve projenin hayata geçmesinde en büyük rolü oynayanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylediler.
Üçlü, 1996’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’yken Galatasaray’a yeni stat projeleri için fikir öncülüğü yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2003’te Başbakan olduktan sonra stadın yapılması için talimat verdiğini ifade ettiler...

Mehmet Ali Şahin: Stat başbakanın talimatıyla yapıldı

SEYRANTEPE projesinin ilk protokolünde dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak imzası bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Rahmetli Özhan Canaydın sık sık bize gelirdi. GSGM, Galatasaray Kulübü ve Sağlık Bakanlığı ile müşterek bir protokol imzalayarak bu süreci başlatmıştık. Sağlık Bakanlığı’nın yapmayı düşündüğü Şişli Etfal Hastanesi’ni buraya taşıma projesi vardı.
Ancak bu projeye stadın sığması mümkün değildi. Nihai karar Dolmabahçe’de verildi. Başbakan buraya önce stadın yapılması ve hastanenin planlanması talimatını verdi. Böylece kesin bir karara bağlanmış oldu. Sorunların hep Başbakanın talimatları ile çözüldüğü bu stadın Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yunus Akgül: Seyrantepe’yi kimse sahiplenmesin

/images/100/0x0/55eb49d1f018fbb8f8b78dbf

GSGM Yunus Akgül, Seyrantepe projesi hayalini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğunu ve stadın yapılmasının talimatını verdiğini söyledi. Akgül, “Teşekkür edilmesi gereken tek kişi Erdoğan’dır. İstanbul ve Galatasaray muhteşem bir stada kavuştu. Ancak herkes olayı sahiplenmeye başladı. Olayı ilk kez İstanbul BŞB Başkanı iken gündeme getiren sayın Erdoğan, Başbakanlık koltuğuna oturunca projenin gerçekleşmesini sağlamıştır. Olay bu kadar nettir. Stat GSGM’ne aittir. Galatasaray kulübüne 49 yıllığına kullanım hakkı verilmiştir” diye konuştu.

Mehmet Atalay: Erdoğan olmasa Arena asla bitmezdi

Stat için yapılan protokollerde dönemin GSGM olarak imzası bulunan Mehmet Atalay, bu projenin gerçekleşmesinin ilk şahitlerinden olduğunu ifade etti. Atalay, “1996 yılıydı. Galatasaray Başkanı Faruk Süren bir heyetle o yıllarda İstanbul BŞB Başkanı olan Başbakanımızı makamında ziyaret etti. Ali Sami Yen Stadı’nı yıkıp altına iş merkezi, üstüne de yeni stadı yapmak istediklerini belirttiler. Sayın Erdoğan da “Stadın altına işmerkezi düşünürseniz Mecidiyeköy trafiğini İstanbul kaldırmaz. Gelin ben size bir yer göstereyim, ya da siz bir yer beğenin stadı oraya yapalım. Mevcut araziyi de değerlendirelim’ teklifinde bulundu. Seyrantepe projesinin ilk temeli bu görüşmede atıldı. Erdoğan olmasa stat bitmezdi.” dedi.

Adnan Polat: Başbakanımıza teşekkür ediyoruz

GALATASARAY Başkanı Adnan Polat, Seyrantepe Projesi’nin en büyük mimarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Polat, hemen hemen her konuşmasında yeni statlarıyla ilgili Başbakan’a teşekkür ederken, son divan kurulu toplantısında da “Stadı Galatasaraylılar yaptı. Galatasaraylılar’ın emeğiyle bu stat yükseldi. Ama, hepimizin teşekkür edeceği insan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu projenin gerçekleşmesinde rolü büyüktür. 2016 kriterlerine uyan dünyadaki tek stada sahibiz. Bizim, stadımıza önce “olmaz” dendi. Sonra da “yapılmaz” dendi. “Başlamaz” dendi, “bitmez” dendi. “Böyle stat olmaz” dendi. Ama, hep birlikte bitirdik. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” demişti.

/images/100/0x0/55eb49d1f018fbb8f8b78dc1

RAKAMLARLA TÜRK TELEKOM ARENA

- 82 bin metrekare imar alanını kaplıyor.
- 4 bin 710 VIP koltuğu bulunuyor.
- 176 adet engelli ve refakatçi koltuğu var.
- 1760 koltuk kapasiteli 157 locaya sahip.
- 2 bin 913’ü kapalı 4500 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor.
- 2 adet çok amaçlı spor salonu var.
- 6 yürüyen merdiven ve 10 asansöre sahip.
- Statta kulüp binası, Galatasaray müzesi, restaurantlar, büfe, biri büyük, merkez olmak üzere G.Saray Store ve sosyal alanlar bulunacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle