DÜZCE HABERLERİ

Her Şey Bir Adımla Başlar

IHA
13.07.2015 - 16:44Son Güncelleme :

YARDIMCI DOÇ. DR. CEMİL IŞIK SÖNMEZ SİGARA BIRAKMA İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ ANLATTI.

IHA

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, Sigara Bıraktırma Polikliniği ile ilgili merak edilen ve bilinmesi gereken konularda açıklamalarda bulundu.
Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, sigaranın tütün bitkisinin kıyılmış, kurutulmuş ve kullanılmaya hazır duruma getirilmiş yaprağından elde edildiğini, nargile, puro ve piponun da birer tütün mamulü kabul edildiğini belirterek, tütünün oluşturduğu tüm olumsuz etkilerin bu mamuller için de geçerli olduğunu ifade etti.
Sigara içme ile hastalık ve ölüm oranları arasındaki bağlantının günümüzde kesinlik kazandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sönmez, “Dünyada en sık görülen üçüncü ölüm nedeni sigara ve sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre dünyada her altı dakikada bir kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara ortalama yaşam süresini kısalttığı gibi yaşam kalitesini de olumsuz şekilde etkilemekte ve erken yaşlarda maluliyetlere neden olmaktadır” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, içinde katran, karbonmonoksit, kadmiyum, radon, arsenik, bütan gibi 4 binden fazla madde barındıran sigarının; günümüzde tütün bağımlılığı nedeniyle, tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalık olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.
Kamu spotları ve bu konuda yapılan eğitici faaliyetlerin sigaranın zararları konusunda toplumun bilinç düzeyini arttırdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sönmez, “Toplumsal bilinç düzeyimizin artması sigaraya yeni başlama oranlarını azaltsa da, sigara bağımlısı olan birçok hastada sigarayı bırakmayı sağlayamamaktadır. Zira sigara bağımlılığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi‘nde Aile Hekimliği Anabilim Dalı bünyesindeki Sigara Bıraktırma Merkezimiz, tüm tütün bağımlısı hastalara haftanın beş günü hizmet vermektedir “ dedi.
Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ilk 4 ay için Sigara Bıraktırma Merkezinin başarı oranının yüzde 76,92 olarak tespit edildiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, Polikliniğe başvuran hastalarda öncelikle özgeçmiş, muayene ve laboratuvar tetkiklerinin yapıldığını söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Sönmez, “Hastaların nikotin bağımlılıkları tespit edilmekte ve bağımlılık durumlarına göre sadece psikoterapi veya psikoterapinin yanında ilaç tedavileri de uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütünle Mücadele Eylem Planı çerçevesinde uygun olan hastalara sigara bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, polikliniğimiz vasıtasıyla ücretsiz olarak karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Ramazan ayının sigara bağımlısı hastalarımızın hayatlarında beyaz sayfa açmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, ”Her şey bir adımla başlar. Gelin o adımı birlikte atalım ve sigarayı hayatımızdan sonsuza kadar çıkaralım” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Her Şey Bir Adımla Başlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her Şey Bir Adımla Başlar haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:14
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı