GeriSpor Her sene 2 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her sene 2 milyar dolar

Her sene 2 milyar dolar
refid:14574426 ilişkili resim dosyası

Forma, tişört, anahtarlık gibi kalemleri kapsayan lisanslı ürünlerin 400 milyon dolarlık bölümü Avrupa ve Çin’deki NBA mağaza-larında, geri kalan 1.6 milyar dolarlık kısmı ise ABD’de satılıyor.

DÜNYANIN en çok izlenen spor organizasyonları arasında yer alan NBA’in lisanslı ürün satışlarından elde ettiği gelirler dudak uçuklatıyor... Forma, şapka, tişört, anahtarlık gibi kalemleri kapsayan lisanslı ürünler her yıl tam 2 milyar dolarlık bir pazar yaratıyor.

Bu rakamın yaklaşık 400 milyon doları Avrupa ve Çin’deki NBA mağazaları ile internet üzerinden Amerika dışına yapılan satışlardan oluşuyor. Gelirin kulüplere kalan kısmının ise bir bölümü oyunculara gidiyor. Kulüpler, basketbol operasyonlarından elde ettiği kısmın %57’sini oyunculara dağıtırken, gelirlerin içinde forma satışlarından otopark biletlerine, hatta salonda satılan hamburgerlere kadar farklı kalemler mevcut.

Kobe yine zirvede

NBA Yönetimi, lisanslı ürünlerin satışları konusunda net rakam vermektense, en çok satanları her yıl liste halinde duyurmayı tercih ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2009-2010 sezonu forma satış listesi, Los Angeles Lakers’ın süper yıldızı Kobe Bryant’ın, geçen yıl olduğu gibi bu sezon da zirvede olduğunu gösterdi. Satışların geçen yıla nazaran %20 arttığı NBA mağazalarında, Kobe’den sonra en çok satan forma, LeBron’un. Celtics’in emektarı Garnett 3. sırada kendine yer bulurken, Bulls’un fenomeni Derrick Rose, henüz ligdeki ikinci senesinde en çok satılan 4. formanın sahibi.

Takımlarda Lakers

En fazla rağbet gören takım formalarında da durum değişmiyor. Lakers bu alanda da lider ve kendisini sırasıyla Cavaliers, Celtics ve Bulls takip ediyor. Tek fark, oyuncu bazında Dwight Howard 5. sıradayken, takımlar sıralamasında bu sıra New York Knicks’in.

En çok forması satılan oyuncular

1. Kobe Bryant Lakers
2. LeBron James Cavs
3. Kevin Garnett Celtics
4. Derrick Rose Bulls
5. Dwight Howard Magic
6. Dwyane Wade Heat
7. Chris Paul Hornets
8. Paul Pierce Celtics
9. Kevin Durant Thunder
10. Carmelo Anthony Nuggets

En çok forma satan kulüpler

1. Lakers
2. Cavs
3. Celtics
4. Bulls
5. Knicks
6. Nuggets
7. Magic
8. Heat
9. Spurs
10. Suns
Yorumları Göster
Yorumları Gizle