Eğitim Haberleri

  Her öğrencinin bir ağacı olacak

  AA
  26.09.2013 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim ile Orman ve Su İşleri Bakanlıkları arasında okulların ağaçlandırılması ve ormanlarının oluşturulması amacıyla ortak çalışma başlatıldı.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, okulların ağaçlandırılmasına yönelik çalışma kapsamında okullardan ne kadar fidan talep edilirse verileceğini söyledi. Bakan Eroğlu “Okullar veya milli eğitim camiası her ilde bir orman isterse onu da yapacağız. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı ormanları olacak” dedi. Milli Eğitim Bakanı Avcı da “İnanıyorum ki imzalanacak protokollerle her çocuğun ismen tanıdığı, gidip konuştuğu, suladığı, gözü gibi baktığı bir ağacı olacak” diye konuştu.

  Milli Eğitim ve Orman ve Su İşleri Bakanlıkları arasında, okulların ağaçlandırılması ve orman işçilerinin eğitimine ilişkin iki protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Haydar Aliyev İlkokulu ve Ortaokulu’nda imza töreni düzenlendi.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Türkiye’yi yeşillendirmek için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi. Eroğlu, geleceğin teminatı olan gençlere daha yeşil ortamlar hazırlamak, teneffüslerin ağaçların gölgesinde daha eğlenceli geçmesini sağlamak için bu protokolü hayata geçirdiklerini söyledi. Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki ilkokulunun bahçesinde hiç ağaç olmadığını ve bir ağacın gölgesine sığınma ihtiyacı duyduğunu anlattı. Eroğlu, “En azından benim gibi ağaca, ağacın gölgesine hasret gencimiz olmasın diye ne gerekirse yapacağız” diye konuştu.

  İmzalanacak ikinci protokolün, Milli Eğitim Bakanlığının tecrübesinden yararlanarak orman köylülerinin eğitimine yönelik olduğunu belirten Eroğlu şöyle konuştu:
  “Onların eğitimini de sizlere emanet ediyoruz. Ormanda çalışmak kolay değil. Orada çalışan insanların mutlaka iyi bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Sosyolojik, psikolojik ve teknik açılardan. 4-5 yıl zarfında 100 bin orman işçisinin eğitimi sağlanacak.”

  Yılda üretilen fidan sayısını 75 milyondan 470 milyona çıkarıldı

  Yılda üretilen fidan sayısını 75 milyondan 470 milyona çıkardıklarını belirten Eroğlu, Türkiye’de her yıl kişi başına 7 fidan diktiklerini belirtti. Türkiye’nin iklimi itibarıyla yoğun yağış almadığını, bu nedenle de ağaçlandırmanın daha zor olduğunu anlatan Eroğlu, bozuk orman alanlarının rehabilitasyonuna da büyük önem verdiklerini söyledi. Eroğlu, geçen yıl sonunda tamamlanan çalışmayla yaklaşık 2 milyon 400 bin hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını anlattı. Bakan Eroğlu, son 5 yılda 2 milyar, son 10 yılda da 2 milyar 800 milyon fidanın toprakla buluştuğunu dile getirdi.

  Ağaçlandırmada Türkiye dünya üçüncü

  Öğrencilere ağaç sevgisi aşılanmasının önemini anlatan eden Eroğlu, artık herkesin “ağaçlara gözü gibi baktığını” söyledi. “Dünyada orman varlıklarının büyük ölçüde azaldığı bir dönemde Türkiye, orman varlıklarını hem hacim hem de alan olarak artıran nadir ülkelerden birisi. Ağaçlandırmada Türkiye dünyada üçüncü sıraya yükseldi” diye konuştu. Eroğlu, 10 yılda odun servetinin 1,2 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe yükseldiğini aktardı. Orman alanlarının son 10 yılda 9 bin hektar arttığına dikkati çeken Eroğlu, üç yılda 27 bin okulun bahçesine 5,5 milyon ağaç dikildiğini söyledi.

  ”Bize çok değerli bir armağan veriyorsunuz”

  Milli Eğitim Bakanı Avcı da Eroğlu’na okullara kazandırılan 5,5 milyon ağaç için teşekkür ederek şunları söyledi:
  “Biz istiyoruz ki her öğrencimizin bir ağacı olsun, bu da 20 milyon demektir ve sizin cömertliğinize yakışır. İnanıyorum ki imzalanacak protokollerle her çocuğun ismen tanıdığı, gidip konuştuğu, suladığı, gözü gibi baktığı bir ağacı olacak.”

  Avcı, Eskişehir’de ortaokul öğrencisiyken, okullarının, bahçesinde ağaç olmayan bir binaya taşındığını, okul yönetiminin de dört-beş kişiye bir ağaç düşecek şekilde bahçeyi ağaçlandırdıklarını anlattı. Avcı, “Ne zaman Eskişehir’e gitsem, okulumuzu ziyaret etsem diktiğimiz, suladığımız o ağacı selamlamadan dönmem. Onun için bize çok değerli bir armağan veriyorsunuz. Öğrenciler ve öğretmenler adına size çok teşekkür ediyorum” dedi.
  Milli Eğitim Bakanı Avcı, orman işletmelerinde çalışan köylülere verilecek eğitimin de verimli olacağına inandığını söyledi.

  Avcı ve Eroğlu, daha sonra okul bahçelerinin ağaçlandırılması ve okul ormanlarının oluşturulmasını hedefleyen protokol ile iş kazası riski yüksek olan orman işçilerinin eğitimine ilişkin protokolü imzaladı.
  Bakan Eroğlu, Avcı’nın kendilerinden her öğrenci için bir fidan istediğini anımsatarak şöyle devam etti:
  “Okullarımız ne kadar fidan talep ederse 81 vilayette bunları bu dönem teslim edeceğiz. Okullar veya milli eğitim camiası her ilde bir orman isterse onu da yapacağız. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı ormanları olacak.”

  Tören boyunca bakanlara, Sinem ve Efe isimli öğrenciler eşlik etti. 4. sınıf öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibinin Mardin Reyhanisini sergilediği törende, 6. sınıf öğrencisi Halide Özgümüş, “Ağaç ve Çocuk” isimli şiiri okudu. Öğrencilerle, bahçeye dikilen çam fidanlarına toprak atan ve can suyu veren Avcı ve Eroğlu, daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığınca temin edilen çam fidelerini öğrencilere dağıttı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı