"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Her meslek komitesine bir öğretim üyesi girecek, sanal duruşma yapacak

ÖNERİ İstanbul Ticaret Üniversitesi Basın Müşaviri Mehmet Canıtatlı’dan geldi:- Rektörümüzle bir sohbet buluşması yapmanızı isterim.

Öneri üzerine düşündüm, AK Parti Hükümeti’nde bir dönem ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Prof. Nazım Ekren’le o günlerden sonra karşılaşmadığımızı fark ettim.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Nazım Ekren’le Sütlüce’deki kampüste buluştuk. Odasının açıldığı terastan Haliç’i gösterdi:
- Anadolu yakasında oturan öğrencilerimiz için Üsküdar’dan ücretsiz vapur kaldırıyoruz. Vapur Eminönü’ne de uğruyor. Sabah geliş, akşam dönüş seferi var.
- Öğrencileriniz bu vapurdan memnun olmalı.
- Kullananlar var ama yeterli olmadı. Öğrencilerimiz Kabataş’tan otobüs seferi istediler. Onu başlattık daha memnun oldular.
Prof. Ekren, bir yandan öğrencilerin derslere ilgisini çekme formülleri üzerinde dururken, diğer taraftan da iş hayatıyla daha yakın olma yolunda adımlar attıklarını vurguladı:
- En çok tercih edilen bölümlerin başında hukuk, ticari bilimler ve iletişim geliyor. Mühendislik bölümlerimiz zar zor doluyor. Bir de Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurduk.
Uygulama konusuna girince yeni oluşturdukları mahkeme salonunu anımsadı:
- Hukuk öğrencilerimiz o salonda sanal duruşma yapacaklar. Sanaldan kasıt, duruşma provaları aslında. Bir de ticari bölümlerdeki öğrenciler için dealing room oluşturduk.
Üniversitenin sahibinin İstanbul Ticaret Odası (İTO) olduğuna vurgu yaptı:
- İş dünyası ile daha iç içe olabilmek, piyasanın ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek, derslerin rotasını ona göre çizebilmek için İstanbul Ticaret Odası’nın meslek komiteleriyle yakın ilişkide olmaya karar verdik. Her meslek komitesine bir öğretim üyemiz sürekli gidecek.
Meslek komiteleri toplantıları ile piyasanın nabzını tutmuş olacaklarını kaydetti:
- Öğretim üyelerimizin oralarda edindikleri deneyimle hibrit dersler üreteceğiz.
Üniversite-sanayi işbirliğine dönük son adımlarından birine dikkat çekti:
Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Mücevherat Bölümü, Kuyumcukent’in içinde laboratuar ve araştırma birimi açtı. Öğrencilerimiz orada pratik de yapabilecek. Diplomayı aldıklarında piyasanın ihtiyaçlarıyla örtüşen özelliklere sahip olacaklar.
Kaç öğrenciniz var?
- Yüksek lisans ve doktora dahil 6 bin 200 öğrencimiz var.
- Üniversite kendi ayakları üzerinde durabiliyor mu, yoksa İTO’nun mali desteği sürüyor mu?
Bu konu üzerinde fazla ayrıntılı durmadı, şu basit hesapla yetindi:
- 5 bin öğrenci ve bugünkü fiyatlarla 15 bin lira yıllık ücretle bir denge kurulabiliyor.
Üniversiteyi daha ileri noktaya taşımanın yollarını ararken, ilk kuruluş günlerinden önemli bir ipucu yakaladığına işaret etti:
- Boğaziçi Üniversitesi, bizim üniversitenin hamisi. Bu durumu fark edince onlara, “Gösterin hamiliğinizi” çağrısı yaptım. Birlikte neler yapabileceğimize bakacağız.
İstanbul Ticaret Üniversitesi, patron İTO’nun desteği, Prof. Ekren’in rektörlüğüyle iddialı hedeflere doğru yürümeye aday görünüyor.

Numan Kurtulmuş ve Masum Türker ders veriyor

PROF. Nazım Erken, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin öğretim üyesi kadrosunun iddialı olduğunu vurguladı:
- Eski bakanlarımızdan Prof. Ekrem Pakdemirli, full time öğretim üyelerimiz arasında yer alıyor. Derslerine girmeyi hiç aksatmıyor.
Ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş’u örnek gösterdi:
- Numan Hoca da öğretim kadromuzda yer alıyor.
Öğretim üyesi
yelpazesinin bir başka
rengine değindi:
- Ecevit Hükümeti’nde bir önem ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış olan Masum Türker de yardımcı doçent kadrosuyla üniversitemizde derslere giriyor.

X