Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Her kulvarda sonuna kadar mücadele edeceğiz"

Beko Basketbol Ligi takımlarından Beşiktaş'ın başantrenörü Erman Kunter, yeni sezonda her kulvarda sonuna kadar mücadele edeceklerini ve unvanlarını korumaya çalışacaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kunter, geçen sezonun 3 kupalı takımı olarak Beşiktaş'ın diğer rakipleri tarafından hedef olarak görüldüğünü vurgulayarak, “En büyük hedefimiz şampiyon olmak. Her kulvarda sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye Kupası ve lig şampiyonluğunu kovalayacağız. Avrupa Ligi'nde şampiyonluk hedefi abartılı olur. Ama orada da önümüze hedefler koyduk. Önce ilk turu geçip, ondan ondan sonra top 16'ya kalmak istiyoruz. Bu yönde bir takım kurmaya çalışıyoruz. Bunlar kolay değil. Geçen sezon kaybeden takımlar biraz daha hırslı olacak” dedi.

Ligdeki şampiyonluk yarışında rakip olabilecek Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park'ın kendilerine göre daha fazla yatırım yapmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan tecrübeli çalıştırıcı, “Başkanımız Fikret Orman kulüpte mali disiplini sağlamaya çalışıyor. Bizim bütçemiz bu takımlar kadar olmayabilir. Ama takım ruhunu oluşturarak ve büyük mücadele ortaya koyarak farkı kapatmaya çalışacağız. Basketbolun geldiği noktada oyuncular arasında fark olduğunu düşünmüyorum. Çalışan ve yüzde 100'ünü veren oyuncular başarılı olur. Bunun örneğini Beşiktaş verdi. Geçen sezon 7-8 oyuncuyla oynamasına rağmen çok iyi yerlere geldi. Niye biz de gelmeyelim? Ona göre çalışıyoruz” diye konuştu.

Rakiplerin arasında Anadolu Efes'in çekirdek kadrosunu koruduğunu hatırlatan Kunter, “Takviyelerle daha iyi duruma geldiler. Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park'ta büyük değişim var. Banvit'i de yabana atmamak lazım. Pınar Karşıyaka ve TOFAŞ maçları da zor geçecek. Kadrolar oturdukça 5 takım arasında güzel bir mücadele olacak” dedi.

Büyük ölçüde takımı tamamladıklarını ifade eden Erman Kunter, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçen sezon ki bütçemiz olsa bile kadroyu korumamız kolay olmayacaktı. Takım kazandığında oyuncuların değeri artıyor. Kadroyu korumak konusunda zorluklar oldu. Türk takviyesi yapıyoruz. Elimizde kontratlar var. Aralarından seçim yapacağız. Şimdi düğmeye bassak önümüzdeki sezonun kadrosu hazır. En güçlü kadroyu kurmaya çalışıyoruz. Avrupa Ligi oynayacağımızdan kadroyu biraz geniş tutmaya çalışıyoruz. Avrupa Ligi'ni 8-9 oyuncuyla geçmek mümkün değil. Özellikle aralık ayına kadar takım çok yıpranıyor. O yüzden 11-12 kişilik geniş bir kadro oluşturmaya çalışıyoruz.”

Kadro oluşumu

Takımın oluşturulmasıyla ilgili bilgi veren Erman Kunter, şunları söyledi:
“Kadro üç aşağı beş yukarı hazır. Ergin Ataman geçen sezon çok büyük başarıya imza attı. Tebrik etmek lazım. Sadece Beşiktaş için değil, kupayı, lig şampiyonluğunu ve Avrupa Kupası'nı almak tarihte bile çoğu takımın yapacağı bir şey değil. Çok büyük netice. Teknik kadro, oyuncularla ve yönetimle büyük bir başarı. Kolay başarılar değil. Böyle durumda gelecek sezon için çıtayı nereye koyacaksınız? Üç kupa kazanmış bir takım... Her antrenörün basketbol felsefesi var. Geçen sezon Beşiktaş'ın oyun düzeni çok başarılı oldu. Az oyuncudan maksimum verim alındı. Benim felsefem daha fazla oyuncuyla oynamak ve süreyi daha fazla paylaştırmak. Daha hızlı ve sert mücadele eden bir takım kurmak istiyoruz. O felsefe ile oynayacağız.”

Beşiktaş'ın kendisine teklif yaptığı dönemde aldığı kararla Türkiye'ye döndüğünü vurgulayan Kunter, “Bazı zorluklar yaşanacaktır. Büyük bir sponsorluk kaybedilmiş. Bir iki anlaşmayla telafi etmeye çalışacağız. Şampiyon olan takıma gelmiş oyuncuların da sorumlulukları var. Bu bir mücadeledir ve rekabete girdik. Bu profesyonellikte çok önemli. Beşiktaş ile anlaşma yaptığımda sponsor yoktu. Belki çok büyük isim almayacağız. Büyük isimlerin de fark yaratacağını düşünmüyorum. Bilgi birikimimizle arayı kapatacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

-“Beşiktaş'a gelişimde duygusallık ağır bastı”-

Erman Kunter, “Yeni sezonda Beşiktaşlı olma duygusuyla mı, yoksa profesyonel anlayışla mı çalışacaksınız?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:
“Türkiye'nin kendine özgü tarafları var. Duygusal şeyler çok öne çıkıyor. Böyle bir atmosferde anlayış yarı yarıya geliyor. Fransa'da kontratım vardı. İki sene daha uzatılma teklifi geldi. Profesyonel düşünmüş olsam bunu bırakıp gelmek riskti. İnsan arkadaşlarını özlüyor. Aileyle daha fazla zaman geçirmek istiyor. Duygusallık ön plana çıktı. Tercihte profesyonellik biraz geride kaldı. Bütün ailem Beşiktaşlı. Dedem, babam Beşiktaşlı. Ben de onlarla beraberdim. Dedem çok küçük yaşlarda beni maçlara götürürdü.”

Genelde mütevazı bütçeli takımlarda çalışmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Kunter, “Bu bir heyecan. Fransa'da 60 bin kişilik kentin takımını çalıştırdım. Üç sezonda 4 oyuncuyu NBA'e verdik. Avrupa'da hiçbir kulüp bunu yapamadı” dedi.

“Altyapı oyuncuları maliyeti azaltıyor”

Siyah-beyazlı takımın başantrenörü, gelecek sezonda altyapıya da önem vereceğini dile getirdi.

İlk dönemlerde 3-4 genç oyuncuyu sahneye çıkaramayacaklarına dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, şöyle konuştu:
“Ama genç takımların antrenmanlarını izliyorum. Teknik sorumlularıyla temas halindeyim. Dünyada artık kendi yetiştirdiğiniz oyuncular maddi sıkıntıları azaltıyor. Kendi bünyemizde yetişmiş oyuncuları mutlaka sahaya süreceğiz. Biraz daha tarama yapacağız. Bu konuda fikirlerimiz var. Bunları hayata geçireceğiz. İmkanlar iyi, salonumuz, her şeyimiz var. Genç oyuncuları kadroya dahil edersek 2-3 senede maliyetler düşecektir. Genç Milli Takım'ın maçlarını da izledim. 2-3 oyuncumuz var. 1998-99 ve 2000 doğumlu jenerasyonun içinden de bakacağız. 1994-95 jenerasyonunda da bir malzeme var.”
Genç oyuncularla ilgili bir projesini açıklayan Erman Kunter, “Genç oyuncuları geliştirmeyle ilgili bir projem var. Basketbolun içinde olan ağabeylerimiz var. Spor okullarına yönelik çalışmalar yapıyorlar. İstanbul'da salon ve saat sorunu var. Onu ayarlayıp genç oyuncuları geliştirmek için çalışacağız. Haftada 3-4 gün bu ağabeylerden yardım isteyip, genç oyuncularımızı basketbola çekmek istiyoruz. İçindeki yıldız adaylarını görmek açısından bir proje var. Bu henüz hazırlık bazında” dedi.

Yeni sezon hazırlıkları

Erman Kunter, 13 Ağustos'ta sağlık kontrolleriyle yeni sezon hazırlıklarına başlayacaklarını ve kamp çalışmalarını Bolu'da yapmayı planladıklarını söyledi.
Yurt dışında güzel tesislerin olmasına rağmen tercihlerini Türkiye'den yana kullanacaklarını kaydeden siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, “Hazırlıklarımızı Bolu'da yapacağız. Yıllar evvel yapmıştık. Çok temiz havası ve güzel tesisleri var” dedi.

“Taraftarların da sorumlulukları var

Çok küçük yaşlardan beri Beşiktaş maçlarını izlediğini ve taraftarların desteğinin pozitif etki yaptığını vurgulayan Erman Kunter, “Bizim olduğu kadar taraftarların da sorumluluğu var. Onlar da şampiyon takımın taraftarı. 2011-2012 sezonuna damgasını vurmuş Beşiktaş Basketbol Takımı'nın başarısında seyircinin çok büyük etkisi var. Bu sezon da desteklerini bizden esirgemeyeceklerdir” diye konuştu.
Yeni sezonda maçlarını yapacakları salonla ilgili bilgi veren Kunter, “Sinan Erdem Spor Salonu başka spor organizasyonları yüzünden aralık ayına kadar kapalı olacak. Maçların bir kısmını Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynayacağız. Ama Akatlar da bizim üssümüz. Lig maçlarının bazılarını burada oynayacağız” dedi.

Türk takımlarının Avrupa Ligi'ndeki performansı

Türk takımlarının Avrupa Ligi'nde beklenen sonuçları alamamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erman Kunter, şunları söyledi:
“Çoğu zaman son darbeyi vuramıyoruz. Sezon içindeki baskılar sonrası önemli maçları kazanamıyoruz. Maçın kritik anları vardır. O anda olması gerekeni yerine getiremiyoruz. Maçın önemli bir dakikası vardır, o anda hata yapıyoruz. O hataları minimuma indirmeliyiz. Dışardan görüntü olarak kazanmaya çok endeksliyiz. Kazandığımızda dünya şampiyonuyuz, kaybettiğimizde dünya sonuncusuyuz. Bunun ortasını bulmak lazım. Kaybedildiğinde her şeyin bittiğini düşünüyoruz. Kaybetmemek için oynamaya başlıyoruz. Kazanmak için oynamak başka, kaybetmemek için oynamak başka. Türkiye'de hep kaybetmemek için oynamak ön plana çıkmış. Hayır, kazanalım.”


İlişkili Haberler