Her kesime Türkçe tiyatro

FRANKFURT
15.09.2014 - 17:18 | Son Güncelleme:

TİYATRO Frankfurt, ünlü oyuncu Ayla Algan ile birlikte yeni oyuncular seçti. Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen seçmelere, gençler büyük ilgi gösterdi.

Elemelere Ayla Algan’ın yanı sıra Tiyatro Frankfurt yöneticileri Kamil Kellecioğlu, Başak Gülergin, Hülya Kaya ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Emine Timuçin de katıldı.

Gençlere “İyi altapıyla hem kendinizi hem de dedelerinizi ölümsüzleştirin” tavsiyesinde bulunan Ayla Algan, “Hepiniz, her yerde sesinize ve bedeninize hakim olmalasınız. Başka iletişim aracınız yok. Sesimizi de zihnimizi de oyunlara hazırlayacağız. Dizi oyunculuğu tiyatroya benzemez. Tiyatroda karakter, dizide tip oynarız. Dilde her zaman doğru vurgu gerekir. İstanbul Tünel’de seçmeler yaptık. Bu kadar iyilerini görmedim” diye konuştu.

Her kesime Türkçe tiyatro

HERKES HER OYUNDA OYNAYAMAYACAK

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Timuçin de Tiyatro Frankfurt ile birlikte dramatoloji kursu vereceklerini, kurslarda katılımcıları doğaçlama ile tiyatroya hazırlayacaklarını söyledi. Tiyatro Frankfurt yönetmeni Kamil Kellecioğlu ise oyuncuların farklı oyunlarda farklı roller aldığını belirterek, şunları söyledi: “Her kesime Türkçe tiyatroyu sevdirmeyi amaçlıyoruz. Seçmeleri tiyatroda hem yeni bir soluk oluşturmak hem de yeni yüzler görmek için düzenledik. ‘Her oyunda herkes oynayacak’ sözü vermiyoruz. Rol bazen denk gelmeyebilir. Sahnenin üstünde olduğu gibi gerisinde, yanında da yer alabilirsiniz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı