KAYSERİ HABERLERİ

Her ile Eğitim Tarihi Müzesi

DHA
21.07.2017 - 14:34Son Güncelleme :
DHA

Oktay ENSARİ/ KAYSERİ (DHA)- MİLLİ Eğitim Bakanlığı  tarafından her ilin en eski lisesinde 
Eğitim Tarihi Müzesi açılması istendi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nca gençlerin milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; eski ve yeni sanat ve kültür eserleri; müze ve anıtlar gibi milli değerleri tanıması amacıyla Eğitim Tarihi Müzesi açılması istendi. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bakanlık genelgesinde "Gençlerin, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak tarihini ve geçmiş medeniyetlerin öğretilerini gelecek nesillere ve onların yaşantılarına aktarılmasına katkı sağlayan gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla  Milli Eğitim Müdürlüklerince  il merkezinde bulunan tarihi en eski lisesinde, ilgi (a) yönetmelik ve ilgi, (b) yönerge hükümleri doğrultusunda her ilde bir 'Eğitim Tarihi Müzesi'nin oluşturulması planlanmıştır’’ ifadelerine yer verildi.
 İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ FARKINDALIK OLUŞTURACAK
Milli Eğitim  Bakanlığınca tüm illerdeki müdürlüklere gönderilen genelgede, müzelerin okulların yaşayan birimi olarak düzenlenmesi istenerek, şöyle denildi: "Ülke genelinde tüm illerde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi için il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan evrak, doküman, yayın, kitap dergi, rehber broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi dia, eğitim araç ve gereçleri özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objelerin okul, ilçe ve il düzeyinde belirtilen takvime uygun olarak nitelikli korunması ve bir hafıza oluşturulması amacıyla tespit edilerek ve envanter kayıtları tutularak oluşturulacak 'İl Eğitim Tarih Müzesinde' görünürlüğü yüksek olacak şekilde bir mekan düzenlemesi yapılarak sergilenmesi bu süreçte tüm iş ve işlemlerin İl Milli Eğitim Müdürlüklerince titizlikle gerçekleştirilmelidir’’
Bakanlığı bu genelgesinin ardından  illerdeki en eski liselerde en az iki sınıfın birleştirilerek müzeye dönüştürülmesi çalışmalarına başlandı. Müzeler 2017-2017 öğrenim yılı açılışına yetiştirilecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Her ile Eğitim Tarihi Müzesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   18:00
  • Yatsı
   19:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı