Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Her hakem her takımın maçını yönetecek

MHK 1. Bölge Sorumlusu Orhan Erdemir, "Bize bütün takımlar aynı derecede uzaklıkta ve aynı derecede yakınlıktadır. Bir kulübün biz bu hakemi maçımıza istemiyoruz demesin diye bu adımı attık. Her hakem her takımın maçını yönetecektir" dedi.

DHA
SON GÜNCELLEME
MHK 1. Bölge Sorumlusu Orhan Erdemir, Türkiye Faal Futbol Hakemleri derneği İstanbul Şubesi’nin açılış töreninde, Turkcell Süper Ligin ilk haftasında çoğu hakemlerin başarılı maç çıkarttığını belirterek, "Hakem arkadaşımız iyi maç yönetti. Sadece Bülent Demirlek arkadaşımız biraz başarısızdı. Tabi kendisinde kesinlikle kasıt aramıyoruz. Çünkü kasıtlı bir maç yönetmedi. Puanı da bir takımdan alıp öteki takıma vermedi. Sadece sahada gördüğü yorumlamalardan kaynaklanan hataları oldu. Onun dışında diğer hakem arkadaşlarımız başarılıydı" dedi.

"Galatasaray’ın Cüneyt Çakır’ı, Fenerbahçe’nin Bülent Demirlek’i ve Trabzonspor’un Cem Papila’yı maçlarını yönetmelerini istemiyorlardı. Ancak MHK ilk maçta bu 3 kulübe istemedikleri hakemler verildi. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusuna Erdemir,"Bu olay MHK’nin hakemlerle beraber duruşunu gösteriyor. Bize bütün takımlar aynı derecede uzaklıkta ve aynı derecede yakınlıktadır. Bir kulübün biz bu hakemi maçımıza istemiyoruz demesin diye bu adımı attık. Her hakem her takımın maçını yönetecektir" ifadelerini kullandı.

Orhan Erdemir, Kayseri Erciyesspor maçında Fenerbahçe’nin Ganalı yıldızı Appiah’a kırmızı kart gösterdiği için büyük tepki gören Bülent Demirlek’in doğru karar verdiğini söyledi. Erdemir, sözlerine şöyle devam etti:"Bu tür olaylar her maçta olabilir. Hakem arkadaşımız orada gereğini yapmıştır. Bülent arkadaşımız yardımcı hakemin uyarmasıyla Appiah’a kırmızı kart göstererek oyundan ihraç etti. Bülent Demirlek kendisi posizyonu görse zaten direkt Appiah’ı oyundan atardı. Appiah’ın kırmızı kart görmesi kesinlikle doğru" diye konuştu.

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, ise sezonun Türk hakemleri için hayırlı olmasını istediğini belirtti. İlk haftada hakemlerin performansını genel olarak beğendiğini vurgulayan Arslan,"Galatasaray - Ankaraspor maçında Cüneyt Çakır mükemmel bir maç yönetti.Cüneyt Çakır’ın ilersini parlak görüyorum. İlk haftada hakemlerimiz iyi maç yönetti. Umarım geriside gelir" dedi.

Bazı kulüplerin belli hakemleri maçlarına istemedikleri doğru bulmadığını ifade eden Türker Arslan,"Hakem tayinlerinde bir takım baskıların ve isteklerin olmasını doğru bulmuyorum. Zaten MHK Komitesi’de ilk haftada yaptığı uygulama ile buna çık iyi bir cevap vermiş oldu" ifadelerini kullandı.

Gözlemciler ve Temsilciler Kurulu Raportörü Muhittin Boşat da, hakemlerin geçmiş sezonlara göre daha başarılı olacaklarına inandığını söyledi. Boşat sözlerine şöyle devam etti:"Hakemlerimiz geçen sezona göre daha başarılı olacaklarını ilk haftadan belli etti. İlk hafta hakemlerimiz çok iyi maçlar yönettiler. Bizde gözlemci abileri olarak hakem kardeşlerimizin gelişmeleri ve performanslarını daha yukarı seviyelere çıkarmak için elimizden gelenin hepsini yapacağız" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz