Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Her eve 6 TL'ye internet

  Hürriyet Haber
  30.05.2010 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom, internet kullanımını yaygınlaştırmak ve abone sayısını 3.2 milyon kişi artırarak 10 milyona çıkarmak için ‘her eve internet’ adında yeni bir uygulama başlatıyor.

  Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre Türk Telekom,  özellikle kırsal kesimi ve toplumun dar gelirli kesimlerini internetle tanıştıracak yeni bir uygulama başlatıyor.  Aboneler, internet hizmetine erişim için aylık 3 TL sabit ücret ödeyecek. İnternete girdiği her gün için (500 MB kullanımla sınırlı) de 3 TL ödeyecek. 1 ay içinde yalnızca 5 gün internete giren bir abone, 15 TL kullanım, 3 TL’de sabit ücret olmak üzere 18 TL ödemede bulunacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) onayına sunulan ‘her eve internet’ projesi, yoğun biçimde internet kullananlardan daha çok ay içinde belli günlerde internete giren potansiyel aboneleri hedefliyor.

  MEVCUT ABONELER DE YARARLANABİLECEK

  BTK’nın, Türk Telekom’un teklifini en kısa sürede gündemine alması bekleniyor. Kurum’un onayının ardından uygulamaya geçilecek. Türk Telekom yetkilileri, bu uygulamadan, mevcut abonelerin de yararlanabileceğini belirterek, “Proje, her kesime ve her aboneye açık olacak” dedi. Türk Telekom yetkilileri, Türkiye’deki internet abone sayısını artırma hedefi doğrultusunda hayata geçirilecek olan ‘her eve internet’ projesinin çeşitli kampanyalarla da destekleneceğini açıkladı. Yetkililer, günde 3 TL’ye internet uygulamasının bilgisayar kampanyalarıyla  birleştirilebileceğini kaydetti.

  GÜNLÜK İNTERNET SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK

  - Abone, piyasada faaliyet gösteren herhangi bir internet servis sağlayıcıya (ISS) başvuracak. Evine, internet bağlantısı yapılmasını talep edecek. Aboneye, internet bağlantısı 3 TL karşılığı yapılacak.

  - Türk Telekom yetkilileri, projenin hedeflerinden birinin abonelerin internete erişimini sağlamak olduğunu belirterek, bu noktada internetin eve erişmiş olacağı ve abonenin istediği anda kullanabileceği internete sahip olmuş olacağını belirtiyor.

  - Abone, uygulama çerçevesinde aylık 3 TL sabit ücret ödeyecek.

  - Abone, internete her girdiği gün için (500 MB kullanımla sınırlı) 3 TL daha ödeyecek. Kota aşımı ayrıca ücrete tabi tutulacak.

  - Abone, 1 ay içinde 5 gün internete girdi. 15 TL internet kullanım, 3 TL’de sabit ücret olmak üzere 18 TL ödeme yapacak.

  Sık kullanan aboneler dikkat

  Türk Telekom’un verilerine göre, Mart 2010 tarihi itibarıyla  bir ADSL abonesinin ortalama aylık data kullanımı 11.2 GB’yi buluyor. Yani abone başına ADSL kullanımı iki katına yakın yükseldi. Bu nedenle interneti sık kullanan abonelerin yeni uygulamayı tercih etmeden önce dikkatli olması gerekiyor. Her gün internete giren bir abone için günlük 3 TL’den aylık ücret 3 TL’lik sabit ücretle birlikte 93 TL’yi buluyor.

  Dar gelirli kesimle abone sayısı 10 milyona çıkacak

  Türk Telekom, bu uygulamanın ‘yoğun internet’ kullanıcılarından daha çok özellikle kırsalı ve toplumun dar gelirli kesimlerini internetle tanıştırmayı amaçlıyor. Uygulamayla, internet abone sayısının 6.8 milyondan 10 milyona çıkması bekleniyor. Türk Telekom’un halen aylık 4 GB’lik en düşük tarifesinin ücreti 27 TL.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE 100 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı