Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Her dersin ilk beş dakikasında kitap okuyorlar

  A.A
  22 Nisan 2009 - 12:11Son Güncelleme : 22 Nisan 2009 - 09:51

  Van'ın Gevaş ilçesinde “beş dakikanı bana ayır” projesi kapsamında, bütün okullarda her dersin ilk beş dakikasında kitap okunuyor.

  Gevaş ilçesinde geçen yıl başlayan ve 13 alt projeden oluşan “Gevaş Okuyor” kampanyası kapsamında, okullarda uygulanan “beş dakikanı bana ayır” projesi, ilçedeki bütün okullarda aksatılmadan hayata geçiriliyor.                                                           
                                           
  Proje koordinatörü Erhan Işık,yaptığı açıklamada, ilçedeki bütün okullarda öğretmen ve öğrencilerin her dersin ilk 5 dakikasında kitap okuduğunu, bu uygulama ile kısa zaman aralıklarında da kitap okunabileceği bilincini yerleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.                                                                                                                                                                                                               
                     
  Gelişmiş ülkelerde insanların yolculuk sırasında ya da boş vakitlerinde kitap okuduklarını anlatan Işık, “Ancak bizim insanımız ya uyur ya da dedikodu yapar” dedi.                                                                                                                                                                            
                                                                                  
  Kısa zaman aralıklarında bile kitap okuma alışkanlığının küçük yaştan itibaren kazandırılması gerektiğini ifade eden Işık, aralıklarla kitap okuyan öğrencinin zihinsel beceresinin geliştiğini ve konular arasında paralellik sağlamaya çalıştığını kaydetti.                     

  Bu projenin okullarda disiplini sağladığını bildiren Işık, ders aralarında gürültü yapan, kavga eden ya da arkadaşlarıyla tartışan öğrencilerin elinden kitap düşürmez hale geldiğini belirtti.                                             

  Işık, bu proje sayesinde kitap okumanın öğrencilerde bir davranış haline dönüştüğünü ifade ederek, öğretmen ve öğrencilerin etkileşim ortamında kitap okuduğunu, bunun da kitap okuma alışkanlığının kazanılması açısından önemli olduğunu vurguladı.

  OKUMA ALIŞKANLIĞI GELİŞİYOR                                         

  Her dersin ilk 5 dakikası kitap okuyan Dereağzı İlköğretim Okulu öğrencilerinden Siya Kaya, bu kampanya sayesinde güzel konuşma yeteneği ile kelime haznesinin geliştiğini söyledi.

  Eskiden derse hemen ısınamadıklarını belirten Kaya, kitap okumanın kendileri için aynı zamanda derse hazırlık da olduğunu kaydetti.
  Kaya, ayrıca bu uygulamayla kitap okuma alışkanlığı kazandıklarını belirterek, “Derste okuduğumuz kitabın gerisini merak ediyoruz. Kitabı eve gider gitmez tekrar okumaya başlıyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı