« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Her deplasmanın sponsoru var

Başkan Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyelerine uçak ve otel harcamalarını karşılatarak ilginç bir “ceza” kesiyor. Bu uygulama sayesinde sarı lacivertli kulübün yılda 1 milyon TL’ye yakın tasarruf etmesini sağlıyor.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE’de başkan Aziz Yıldırım seyahatlerde ve kulüp için yapılan harcamalarda ilginç bir yöntem izliyor. Yıldırım, özellikle deplasman seyahatlerinde kulübün kasasından para çıkmaması için kendine göre tedbir alıyor. Her seferinde bir yöneticiye otel masraflarını ödemesi için “ceza” kesen başkan, zaman zaman da kendisi bu ödemeleri cebinden yaparak kulübe herhangi bir yük binmemesini sağlıyor.

Konaklama masraflı

Fenerbahçe Futbol Takımı, her seyahatte yaklaşık 40-50 bin TL arasında tutan masraflarla karşılaşıyor. Sarı lacivertliler, her deplasmanda kaldığı otele yaklaşık 25 maddelik bir istek listesi sunuyor. Bu listede güvenlik her şeyden önde tutuluyor. Bir başka deyişle oteller, Fenerbahçe kafilesine özel güvenlik elemanları tahsis etmek zorunda.
Ayrıca sarı lacivertliler, özel bir yemek salonu, özel yemekler, özel giriş kartları gibi isteklerle maliyeti çok daha üst noktaya çekiyor. Fenerbahçe tüm bu harcamaları yöneticilerin ceplerinden ödeterek yıllık yaklaşık olarak 1 milyon TL’yi bulan büyük bir yükten kurtulmuş oluyor.

Kasaya para bile giriyor

Sarı lacivertlilerin Şükrü Saracoğlu Stadı’nda yaptığı masraflar da başta Ömer Temelli olmak üzere yöneticilerin ceplerinden karşıladıkları ödemelerle gerçekleşiyor. Yönetim kurulunun dışında, sponsorlardan da faydalanılıyor. Sezon başından beri stadyumda bir çok yenilik yapan Fenerbahçe, alınan iki ayrı dev ekranı da sponsorlarla karşıladı. Bu şekilde neredeyse maliyetinin 4 katı oranında kulübün kasasına para sokmayı da başardı.

Deplasmanda ne harcıyorlar?

Her deplasman için yaklaşık 130 kişilik uçaklar kiralanıyor.
Seyahat için ortalama 100 TL kişi başına ücret ödeniyor.
Bir deplasmanda sadece gidiş dönüş uçak masrafı 20-25 bin TL.
Büyük kulüpler, Anadolu kulüplerine göre daha lüks otellerde kalıyor.
Toplantı odası, özel güvenlik, özel yemek gibi istekler faturayı kabartıyor. Sonuçta bir deplasman için otel konaklaması 15-20 bin TL’yi buluyor.
Seyahat ve konaklama ile bir deplasmanın maliyeti 50 bin TL’ye yaklaşıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz