Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Her çocuğun özel bir arkadaşı olmalı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak anılıyor. Hafta boyunca çeşitli etkinliklerle engelliler konusunda farkındalık yaratılmaya çalışıldı.

Ancak bana kalırsa farkındalık yaratmak için daha uzun ama emin olduğum bir bir yol var, o da farklı gelişen çocuklarla doğal gelişim gösteren /images/100/0x0/55eab7d2f018fbb8f8924427çocukların arkadaş olması. Bu sayede bir nesil çekirdekten yetişerek, farklılıklarla yaşamayı doğal kabul edecek ve hayatları boyunca daha empatik olacaklar.

 

Kim neler yapabilir?

 

Eğitimciler:

 

- Farklı gelişen çocukların akranlarıyla bir arada olmasının, gelişimi doğal seyredenler için bir kazanım olduğunu bilerek mesleklerini icra etmeliler. Tabi bence.

- Çocuklar bir araya gelmeden önce, farklı gelişen çocuğun özellikleri anlatılmalı, en doğru ve kibar davranışın neler olacağı anlatılmalı.

- Bu konuda okul yönetimi, öğretmen, rehberlik servisi ve aile sıkı bir iş birliği sağlamalı.

- En önemlisi farklı gelişen çocuğun annesi ve ailesinin dışlanmasını engellemek gerekir.

 

Farklı gelişen çocuğun ebeveynleri:

 

Akranların bulunduğu oyun grubu, kreş, sınıftaki diğer ebeveynlere çocuğun gelişim özellikleri hakkında kısa bilgiler verebilirler. Hangi durumda neler yapılması gerektiği hakkında tüyolar paylaşabilirseniz. En önemlisi diğer ebeveynlerden beklentilerini açıkça dile getirmeleri bir çok sorunun başlamadan bitmesini sağlayacaktır.

 

Her çocuğun özel bir arkadaşı olmalı

 

Çocuğunun özel bir arkadaşı olması isteyen ebeveynler:

 

 

Bunun için okul çağını beklemeye gerek yok belki de... Çocuğun oyun oynamaya başladığında, etrafındaki insanlarla sosyal iletişime geçtiğinde oyun arkadaşlarından birisi farklı gelişen bir çocuk olabilir. Ebeveynlerin ön hazırlık yaparak çocukları tanıştırması ilk aşama olabilir. Örneğin: "Ata'cığım bugün seni bir çocukla tanıştıracağım. İsmi ..... . Birlikte oyun oynayabilir, çok eğlenebilirsiniz. O biraz farklı bir çocuk. Bazen seni anlayamayabilir. O zaman bizden yardım isteyebilirsin."

 

... ve çocuklar:

 

/images/100/0x0/55eab7d2f018fbb8f892442bÇocuklar anne-babalarının tutum ve davranışlarını birebir kopyalar. Bu konuda aile hangi tutumu sergiliyorsa, çocuk da o yönde hareket edecektir. Ancak olumsuz bakış açısına sahip çocukları değiştirmek yine duyarlı eğitimci ve ebeveynlerin elinde.

 

Şimdiye değin evde, kapalı kapılar ardında olan özel çocuklar artık sosyal yaşama daha çok katılıyorlar. Yasal düzenleme ve desteklerin katkısı var ama yetmez. Bu konuyu daha fazla "görmeli", "duymalı" ve "anlamalı"...

Özel bir arkadaşla büyüyen çocuklar meslek sahibi olduğunda kaldırımlar, yaya geçitleri, toplu taşıma araçları kısacası bütün şehir ve hayat "engelsiz" olmaz mı?

 


https://twitter.com/AylinAnne
www.aylinanne.comYazarın son yazıları

#18 Mays 2013Bebeğinizin kordon kanını saklattınız mı?
#15 Mays 2013Çocuk için evlilik sürdürülür mü?
#11 Mays 2013Anneler Gününüz Kutlu Olsun
#8 Mays 2013  Çocuklar neden dayak yer?
#4 Mayıs 2013 Çocukların ihtiyaç duyduğu 6 şey nedir?
#27 Mayıs 2013 Çocuklarda özgüven gelişiminde ödül kullanılmalı mı?
#27 Nisan 2013  Doula nedir?


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X