"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Her çağda lezzet

Dünya çok çabuk değişip gelişen bir gezegen...

Gerek malzeme imkanları, gerekse teknolojik gelişmeler doğrultusunda, pişirme teknikleri de değil bundan binlerce yıl öncesine, 10 yıl öncesine göre bile çok değişti. Ancak yine de “atalarımızın” ne yediğini, nasıl beslendiğini merak etmeden edemiyor insan.

Antik dönem damak tadıyla ilgili en net bilgi şudur; o dönemin insanları yemeklerinde baharatları, balı ve sirkeyi çok kullanmışlardır. Bir de ne olduğunu kesin olarak bilmediğimiz balık sosları vardır ki, bu sos pek çok tarifin malzeme listesinde yerini alır. Malzeme listelerinde genellikle o yemekte hangi malzemenin kullanıldığı yazar. Ancak bu malzemelerin miktarı çoğunlukla belirtilmemiştir. Buradan çıkardığımız sonuç da dönemin köle aşçılarının kendi yaratıcılıklarını kullanarak yemek yaptıklarıdır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi Yunan ve Roma uygarlıklarının -ki bu iki uygarlık antik çağın belkemiği niteliğindedir- baskın tatları bal, sirke, mayalanmış balık sosu, bol miktarda taze ve kuru ot karışımı ile baharatlardır.

Acı ile tatlı, ekşi ile tatlı karıştırılır ve ortaya yaratıcı bir mutfak çıkar. Her dönemde olduğu gibi, antik dönemde de yeme-içme insanların hayatı için vazgeçilmezmiş. Ve antik dönem insanı da yemeğini lezzetli kılmayı en az bizim kadar iyi bilirmiş.

Fesleğen soslu denge salatası

4 KİŞİLİK
HAZIRLAMA SÜRESİ 15 DAKİKA

MALZEME LİSTESİ 
½ adet kırmızı lahana 
1 adet taze yeşil soğan 
3-4 yaprak marul 
1 adet yeşil ya da sarı dolmalık biber 
1 adet muz 
15-20 adet ceviz içi

Sosu için;
 4 yemek kaşığı zeytinyağı 
1 adet limonun suyu 
1 çay kaşığı hardal 
2 diş sarmısak 
1 yemek kaşığı tahin 
1 yemek kaşığı narekşisi 
1 çay kaşığı tuz 
1 yemek kaşığı toz fesleğen

YAPILIŞI: Kırmızı lahananın yarısını yıkayıp süzdükten sonra ince ince dilimleyin. Üzerine yarım çay kaşığı tuz serpip yoğurarak yumuşatın. Derin bir kaba aktarın. Üzerine incecik doğradığınız marul yapraklarını ilave edin. Yeşil soğanı ayıklayıp incecik doğrayarak malzemelere ekleyin. Yeşil ya da sarı biberleri ayıklayıp tavla zarı formunda doğrayın (biberlere gazoz kapağı yardımıyla keserek de şekil verebilirsiniz) Muzu soyup ince halkalar halinde dilimledikten sonra biberle birlikte salata tabağına aktarın.
Diğer taraftan, sosu hazırlamak için; dövülmüş sarımsağı derin bir kaba koyup üzerine tahin ve narekşisini ekleyin. Zeytinyağı, limon suyu ve hardalı da ilave edip tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla iyice çırpın. Tuz ve toz fesleğeni serpiştirip tekrar çırpın. Hazırladığınız bu sosu salatanın üzerine gezdirip iyice karıştırın. Salatayı ceviz içiyle süsleyip servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI