Her 9,5 dakikada 1 kişi

Her yıl yaklaşık 50 bin kişiye HIV virüsünün bulaştığı ABD'de, 19. Uluslararası AIDS Konferansı'na ev sahipliği yapan başkent Washington, sadece 25 bin civarındaki katılımcıyı değil, dünyayı “sözünü tutmaya ve birlik olmaya çağıran” HIV hastaları, aileleri ve sivil toplum temsilcileriyle doldu.

AA
23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme :

AIDS ile mücadele eden sivil toplum örgütleri, aktivistler, araştırmacılar, bilim adamları ve gazeteciler olmak üzere yaklaşık 25 bin kişiyi Washington'da bir araya getiren 19. Uluslararası AIDS Konferansı başladı.


Son yüzyılın belki de en çetin hastalıklarından biri olan ve henüz tam kürü bulunamayan bu hastalık, sadece siyasetçileri, bilim adamlarını ve örgütleri değil, bununla yaşamayı öğrenmeye çalışan hastaları ve bir yandan kayıplarının yasını tutarken bir yandan da onları anmak isteyen aileleri de Washington'a getirdi.
Başkentteki dayanılmaz sıcaklara rağmen, Beyaz Saray'ın hemen arkasındaki Washington Anıtı çevresinde toplanan Amerikalılar, “Ben pozitifim ya sen?”, “Mücadele değil sağlık istiyoruz”, “Ayrımcılığa son” gibi pankartlar açtı ve yerlere, kaybettikleri yakınlarının onuruna yapılmış devasa resimler serdi. Amerikalılar, ABD yönetimi ve tüm dünyaya da, “AIDS'e karşı birlik olalım, birlikte mücadele edelim” ve “verdiğiniz sözlerinizi tutun” çağrısı yaptı.

Kurulan sahnede konuşmacılar, Obama yönetiminin AIDS ile mücadeleye daha fazla katkı sağlamasını isterken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'in adının geçmesi üzerine, seyircilerden yuhalama gelmesi dikkatleri çekti.

 

BİZ HIV POZİTİFİZ YA SİZ?

 

Etkinlikte, en fazla dikkati çekenler ise bu hastalıkla yıllardır mücadele verenler oldu. Linda isimli Amerikalı, Daniel adlı kardeşini 1993 yılında AIDS yüzünden kaybettiğini belirterek, “Onu anmak, hatırlatmak ve ABD ve dünyanın bu hastalığa çözüm bulma konusundaki sözlerini tutmasını tekrar hatırlatmak için buradayım. Artık, bu hastalığa bir çare bulmalıyız” dedi.


Etkinlik için Los Angeles'tan gelen Elizabeth ise 20 yıldan fazla süredir HIV virüsü taşıyıcısı. “Hepimizin bu konuda kişisel deneyimleri olduğu için buradayız” diyen Elizabeth, virüse 23 yaşındayken yakalandığını anlatarak, “Şanslıydım, hayatta kaldım. Bu ülkede iyi bir tedavi süreci var ama yine de herkesin tedaviye eşit erişim imkanı yok. Hala ayrımcılıklar sürüyor, insanların orduya, okula kabul edilmediklerini duyuyoruz ve bunlar üzücü” dedi.


Elizabeth, dünyanın birçok yerinde hala insanların bu hastalık nedeniyle öldüğünü, bebeklerin bu virüsle dünyaya geldiğini ifade ederek, “Artık dünyanın bir araya gelip bu konuda birlikte hareket etmesinin, AIDS'e çare bulmasının zamanı” diye konuştu.


AIDS nedeniyle oğlunu kaybeden Doris ise, “oğlunun onurunu yaşatmak için” o günden bu yana kurduğu dernekle AIDS'e karşı mücadele veriyor. Doris, “Oğlum boş yere ölmedi, binlerce insana yardım etmemize vesile oldu, bu da tüm acıma rağmen kalbimin güçlü kalabilmesini sağlıyor” dedi.
Geçen yıl HIV virüsü kaptığını öğrenen Aaron da Washington'a bin 500 kilometre uzaklıktaki Missouri eyaletinden araba kullanarak gelmiş. “HIV pozitifim” pankartı taşıyan Aaron, “İnsanlara, HIV taşıyıcısı olsanız bile sağlıklı olabileceğimizi, sadece kısıtlı aktiveleri değil, uzun yol araba bile kullanabileceğimizi göstermek için geldim” dedi.


“Hastalığını duyunca çok sarsıldım ama ümitsizliğe kapılmamam, mücadeleye devam etmem gerektiğini düşündüm” diyen Aaron, “Obama'nın AIDS ile ilgili bu uluslararası konferansa katılmaması beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Biz burada sıcakta bekliyoruz ama başkanımız bizimle değil. Romney ve Cumhuriyetçiler ise hastalıklarla mücadele programları desteklemiyor. Dolayısıyla, bu seçimlerde de Obama'yı desteklemek istiyorum ama onun da bu konuda daha fazlasını yapmasını istiyorum” ifadesini kullandı.

 

HER 9.5 DAKİKADA BİR KİŞİ HIV KAPIYOR

 

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin verilerine göre, ABD'de yaklışık 1,1 milyon kişinin HIV virüsüyle yaşadığı tahmin ediliyor.
Ancak ilginç olanı, bunlardan yaklaşık yüzde 20'sinin, yani her 5 kişiden 1'inin, kendilerine virüsün bulaştığından haberdar olmaması. Bu da hastalığın başkalarına bulaştırılması riskini artırıyor.


Nitekim, ABD'de yıllık HIV kapanların oranı da yüksek. Ülkede, her yıl yaklaşık 50 bin kişiye HIV vürüsü bulaşıyor. Başka bir ifadeyle, her 9,5 dakikada, ABD'de bir kişi HIV virüsünü kapıyor.


ABD'de HIV'den en fazla etkilenenler ise eşcinsel erkekler ve en fazla ölümler de bu grupta yaşanıyor. Örneğin, 2009 yılında HIV virüsü kapanların yüzde 61'i eşcinsel erkeklerden oluşuyor. Bunları, yüzde 27 oranla heteroseksüeller, yüzde 9 oranla damardan uyuşturucu kullananlar ve yüzde 3 oranında da hem eşcinsel hem de damardan uyuşturucu kullanan erkekler takip ediyor.


Ayrıca, etnik köken olarak da HIV'dan en fazla acı çekenler Afro-Amerikalılar.
Bunun yanında, ülkede HIV hastalarının birçoğu, ne yazık ki yaşam uzatıcı tedavilere tam olarak erişim sağlayamıyor.
Genel toplama bakıldığında ise, 1981 yılından bu yana tutulan verilere göre, şu ana kadar ABD'de toplamda 1,7 milyon kişiye HIV bulaştı ve bunlardan 619 bin kişi hayatını kaybetti.

 

OBAMA YÖNETİMİNDEN DESTEK

 

Obama yönetimi ise aslında bu konuda bazı yapıcı tutumlar sergilemeye çalışıyor.
Örneğin, Obama, 2010 yılında ülkenin ilk kapsamlı HIV/AIDS stratejisini açıkladı. 2013 mali bütçesinde HIV için 22 milyar doları aşan bir öneride bulunan Obama yönetimi, ayrıca, HIV/AIDS virüsünü taşıyan Amerikalıların yaşam uzatıcı tedavilere erişim imkanlarının olması için Kongre'den AIDS İlaçları Yardım Programı'na yönelik fonları 1 milyar dolara çıkarmasını istedi.


Obama'nın getirdiği sağlık reformu sayesinde de etnik olarak HIV virüsüne karşı en fazla risk altında olan 3,8 milyon Afro-Amerikalı ile 5,4 milyon Latin'in, 2016 yılında sağlık sigortasına sahip olacağı belirtiliyor.


Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Romney de dün, AIDS ile mücadeleyi destekleyen bir mesaj yayımladı. Ancak Romney ve Cumhuriyetçiler, devletin sosyal alanlardaki fonlarında ciddi kesintiler yapılmasını istiyor ki, bu AIDS ile ilgili araştırma ve tedavilere yönelik fonları da kapsıyor.

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün